Bingöl’de 3600 Yıllık Urartu Şehri Bulundu ve Baraj Altında Kalacak

 

isediyani

Bingöl (Çewlîk) ilimizde bulunan Norık Höyük’te yürütülen kazı çalışmalarında, Urartu Kürt Krallığı dönemine ait yaklaşık 3600 yıllık yerleşim yeri ortaya çıkarılıyor. Antik şehir, yapımı süren Kalehan 2 Barajı nedeniyle sular altında kalacak.

     Bingöl (Çewlîk) ilimizin Solhan (Boğlan) ilçesinin Murat (Norık) köyünde bulunan Norık Höyük’te yürütülen kazı çalışmalarında, Urartu Kürt Krallığı dönemine ait yaklaşık 3600 yıllık yerleşim yeri ortaya çıkarılıyor. Antik şehir, yapımı süren Kalehan 2 Barajı nedeniyle sular altında kalacak.

     Elazığ Fırat Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi’nden uzmanların da katılımıyla, Elazığ Müze Müdürü Ziya Kılınç başkanlığında, 158 kişilik ekip tarafından yürütülen kurtarma kazısında yaklaşık 3600 yıl öncesine ait yerleşim alanı ile Urartu ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda eser günyüzüne çıkarılıyor.

     Elazığ Müze Müdürü ve kazı başkanı Ziya Kılınç, yaptığı açıklamada, 158 kişinin katılımıyla sürdürülen arkeolojik kazıda şimdiye kadar çok sayıda eser ve seramik parçası bulduklarını söyledi. Yapımı devam eden Kalehan 2 Barajı suları altında kalacak alanda iki yıldır çalışma yürüttüklerine işaret eden Kılınç, geçen sene yedi ay süren kazılarda, etrafı surlarla çevrili askerî bir yerleşkeyi günyüzüne çıkardıklarını, Urartu dönemine ait mezardan yılan başlı bilezikler ve bronz kemerler bulduklarını, bu kemerler üzerinde savaş sahnelerinin canlandırıldığını gördüklerini hatırlattı. “Sondaj çalışmaları sonucu buranın bir höyük olduğu kanaati uyandı. Koruma Kurulu kararıyla tescillenen höyükte bu yıl da kazı çalışmalarımızı bakanlık izni doğrultusunda başlattık. Şu ana kadar 36 açmada çalışmalarımız yürümekte. Birçok açmada kazı çalışmaları, zemine inildiği için tamamlandı. Şu an ise höyüklerin kuzey tarafındaki açmalarda çalışmalar devam etmekte” diyen Kılınç, toplam 3500 m²’lik bir alanda tamamen zemindeki ana kaya ulaşana kadar arkeolojik çalışmaların süreceğini aktardı. Kılınç, kazının bütçesinin Kalehan Enerji Grubunca karşılandığını dile getirerek, ekipte yer alan 158 kişinin beş aydır çalışma yürüttüğünü kaydetti. Ortaya çıkarılan eserlerin % 80’inin Urartu dönemine ait olduğunu belirten Kılınç, şöyle devam etti: “Norık Höyük’te yaptığımız arkeolojik kazılarda Erken Demir Çağı dediğimiz, günümüzden 3600 yıl öncesine kadar bir kültür yerleşkesi olduğu görülmekte. Her gün sayısız envanterlik ve etütlük eser çıkarılmaktadır. Şu ana kadar envanter nitelikteki eser sayımız 100’ü geçti ancak etütlük mahiyette de yine 300 civarında eser mevcut. Bunlar da tamamlanabilecek durumda. Bunun yanında binlerce belki milyonlarca seramik kırığı, seramik parçası ele geçirdik.” Kılınç, Norık Höyük’te bir müzeyi dolduracak kadar eser bulunduğunu, bu eserlerin emaneten Elazığ Müze Müdürlüğü’nde korunacağını bildirdi. Kılınç, Bingöl’ün ilk tarihî bulguları olan bu eserlerin, ileride kurulacak Bingöl Müzesi’ne devredileceğini sözlerine ekledi.

     Fırat Üniversitesi İnsanî ve Sosyal Bilimler Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Öğretim Üyesi Dr. Abdulkadir Özdemir de Norık Höyük’teki kurtarma kazılarında, 4 farklı kültür katmanı tespit ettiklerini söyledi. Özdemir, “Kazıda 4 farklı kültür katmanı bulundu. En üst tabaka Bizans, ikinci katman Geç Demir Çağı, üçüncü katman Orta Dönem denilen Urartu, dördüncü katmanda ise Erken Demir Çağı izleri görülüyor” ifadelerini kullandı. Bu kazılarla buradaki yerel insanların nasıl yaşadıklarını, hangi hayvanlarla beslendiklerini, hangi tarım ürünlerini kullandıklarını ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirten Özdemir, kurtarma kazısında önemli eserleri günışığına çıkarmayı sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

     ANADOLU AJANSI, BASNEWS, ARKEOFİLİ, SEDİYANİ HABER

     24 EYLÜL 2019

 

1010 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir Cevap Bingöl’de 3600 Yıllık Urartu Şehri Bulundu ve Baraj Altında Kalacak

  1. Hüseyin Çelebi dedi ki:

    Çıkarılan bazı eserlerin resimlerinin konulması veya yayınlanması yararlı olacaktı.

    Verilen tarih ve kültür dönemleri çok kaba. Biraz daha kesinleştirilebilirdi. Yazılı esere ve sikkelere de rastlandı mı? Urartu Sikkeleri meşhurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir