Bilimsel Araştırma: Ölümden 1 Yıl Sonra Bile İnsan Vücûdu Hareket Ediyor

 

isediyani

Avustralya’da bir adlî tıp araştırması, bir “ceset çiftliğinde” hızlandırılmış kameralarla yapılan çekimler, ölü beden kurur ve çürürken uzuvların hareket ettiğini gösterdi. Tüyler ürpertici araştırmaya göre, öldükten 1 yıl sonra bile ölüler hareket ediyor.

     Avustralya’da bir adlî tıp araştırması, bir “ceset çiftliğinde” hızlandırılmış kameralarla yapılan çekimler, ölü beden kurur ve çürürken uzuvların hareket ettiğini gösterdi. Tüyler ürpertici araştırmaya göre, öldükten 1 yıl sonra bile ölüler hareket ediyor.

     “Ceset çiftliği” diye tabir edilen ve 70 ölü beden üzerinde inceleme yapan Avustralya Tafonomi Deneysel Araştırma Tesisi (AFTER)’nde kurulan hızlandırılmış kameralar, ölümün üzerinden bir yıldan uzun süre geçtiğinde bile bedenlerin hareket ettiğini saptadı. Hızlandırılmış kameralar 17 aydan uzun süre her 30 dakikada bir ölü bedenlerin fotoğraflarını çekti. Fotoğraflara bakıldığında beden kurur ve çürürken uzuvların hareket ettiği sonucuna varıldı. Bunun özellikle cinayet masası dedektifleri ve pataloglar için önemli bir keşif olduğu belirtildi.

     ABC kanalına konuşan araştırmacı Alyson Wilson, “Kolların önemli ölçüde hareket ettiğini bulduk. Vücûda sarılmış ya da vücûdun yanında duran kollar yana düşüyor ya da genişçe açılıyor. Dışarı açılan kol sonra geri gelip yeniden vücûda dokunuyor” dedi. Araştırmayla ilgili Forensic Science International: Synergy dergisinde bir makale de yayınlayan Wilson, bu hareketlerin, bağ dokusu kururken vücûdun küçülüp büzüşmesinden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

     Newcastle Üniversitesi’nden adlî tıp antropoloğu Dr. Xanthe Mallett, “Ölünün ne kadar hareketli olduğunu görmek bence insanları şaşırtacak, ben gördüğümde hayretler içinde kaldım, hele de kolların bu kadar çok oynamasına ağzım açık kaldı” dedi.

     Üç yıl önce Sydney’de gizli bir yerde kurulan AFTER, çeşitli suç mahalli senaryolarını tekrarlamak için değişik şartlar altında ölü bedenlerin bozuşup dağılmasını inceliyor. Wilson ve Mallett, sözkonusu bulguların polis ve özellikle de suç mahalli soruşturmacıları için önemli olduğunu belirtti. Bunun ölüm zamanının doğru belirlenmesi, ölüm nedeninin doğru belirlenmesi, suç mahallinin doğru yorumlanması ve kimliği bilinmeyen cesetlerle ilintilendirilen kayıp insan sayısının azalması açısından önemli bir buluş olduğunu vurguladı.

     Bugüne dek cesedin üzerinden uzun zaman geçse de ölüm anındaki pozisyonunu koruduğu düşünülüyordu. Yapılan bu araştırmayla birlikte öldükten sonra hareketsiz kaldıklarını sandığımız bedenlerin aslında hareket etmeye devam ettiği anlaşılmış oldu.

     FORENSIC SCIENCE INTERNATIONAL: SYNERGY, ABC, SPUTNIK

     13 EYLÜL 2019

552 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir