Samanyolu Galaksisi’nin Merkezinde Balonlardan Meydana Gelen Kum Saati Benzeri Devâsâ Bir Yapı Keşfedildi

 

isediyani

Galaksimizin merkezinde daha önce keşfedilmemiş bir yapı keşfedildi. Kum saati benzeri bu yapı, balonlardan oluşuyor.

 

 

     Kısa adı SARAO olan Güney Afrika Radyo Astronomi Gözlemevi (South African Radio Astronomy Observatory), galaksimizin merkezinde daha önce keşfedilmemiş bir yapıyı keşfetti. Çalışmayı yapan ekibe göre bu yapı, galaksi merkezinde milyonlarca yıl önce meydana gelen bir enerji patlaması sonucu oluştu.

     SARAO’nun MeerKAT teleskopu tarafından keşfedilen bu yapının galaksimizde gözlemlenen en büyük yapılardan biri olduğu ve milyonlarca yıl önce galakside bulunan bir karadeliğin yüksek enerji patlamasından meydana geldiği düşünülüyor. Bu yapı galaksimizde çok çok uzun zamandan beri bulunuyor olsa da bugüne kadar kendini bizden gizlemeyi başarmış. Ancak MeerKAT’in radyo emisyonlarını tespit eden gelişmiş teknolojisi sayesinde kalın uzay tozu tabakalarına rağmen bu keşif gerçekleşebildi. Keşfi yapan bilim insanları, keşiflerini “Nature” dergisinde paylaştı. Keşfi yapan ekibe göre bu yapının bir ucundan diğer ucu yüzlerce ışık yılı sürüyor, yani oldukça büyük.

     Ekipte yer alanlardan biri olan Ian Heywood, galaksimizin aktif merkezi karadeliğe sahip galaksilere göre daha sakin olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Yine de galaksimizin karadeliği devâsâ toz ve gaz birikintilerini tükettiği için zaman zaman herhangi bir karakteristiğe sahip olmadan aktifleşiyor. Böyle bir beslenme çılgınlığının, böyle bir sonuca yol açması da mümkün hale geliyor.”

     Bu araştırmanın bir diğer özelliği de geçen yaz kullanılmaya başlanan MeerKAT teleskobunun sahip olduğu 64 çanağın kullanıldığı ilk araştırma olması. Çalışmayı yapan ekibe göre yapılan keşif, 1980’lerden bu yana tespit edilen manyetik liflerin doğası hakkında önemli cevaplar verebilecek kapasiteye sahip.

     SARAO, NATURE

     13 EYLÜL 2019

 

372 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir