110 Işıkyılı Uzaklıktaki Bir Gezegende Sıvı Halde Su Bulundu

 

isediyani

Dünya’ya 110 ışık yılı mesafedeki “K2-18 b” adlı ötegezegende sıvı halde su tespit edildi.

 

 

     Dünya’ya 110 ışık yılı mesafedeki “K2-18 b” adlı ötegezegende sıvı halde su tespit edildi. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak 110 ışık yılı uzaklıkta yer alan bir gezegende sıvı su tespit edildi. Suyun bütün geçiş hallerinin var olabileceği düşünülen gezegende, yağmur yağma ihtimalinin olabileceği söyleniyor.

     Son araştırmalar kapsamında Kanada’daki Montreal Üniversitesi bünyesindeki Güneş Sistemi Dışı Gezegen Araştırma Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi ve Britanya’daki Londra Üniversitesi Akademisi (UCL)’nden bilim insanları, Dünya kütlesinin dokuz katı kütleye sahip olan ve 111 ışık yılı uzaklıkta bulunan Güneş Sistemi dışında bir gezegenin atmosferinde su buharı tespit etti.

     NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu’nun 2015 yılında keşfettiği K2-18 b’nin Dünya’nın 2 katı büyüklüğünde ve 8 kat fazla özkütleye sahip olduğunu belirten araştırmacılar, ötegezegenin yörüngesinde döndüğü kızıl cüce yıldız K2-18’e suyun istikrarlı şekilde var olmasına olanak sağlayacak mesafede bulunduğunu belirtti. Bu da su buharının gezegenin atmosferinde sıvı su bulutları oluşturma ve gezegende yağmur yağma potansiyeli taşıdığı anlamına geliyor. Bu yüzden de gezegen, “Süper Dünya” olarak nitelendiriliyor

     Gökbilimciler, bir yıldızın yörüngesinde suyun istikrarlı şekilde var olmasını sağlayacak yakınlıktaki alanı “yaşama elverişli bölge” olarak tanımlıyor. Araştırmacılar, bulguların ötegezegenin atmosferinde binde 1 ilâ yüzde 50 oranında su buharı bulunabileceğine işaret ettiğini vurguladı.

     Yaşam için ideal bileşenlerin var olup olmadığının net olarak bilinmediği gezegen hakkında konuşan araştırmanın başyazarı Prof. Björn Benneke, keşif hakkında, “Bu, diğer gezegenlerde yaşam bulmak ve yalnız olmadığımızı kanıtlamak için atılmış en büyük adımı temsil ediyor. Gözlemlerimiz ve bu gezegen için oluşturduğumuz iklim modelimiz sayesinde su buharının sıvı suya yoğunlaşabileceğini gösterdik. Bu bir ilk” açıklamalarında bulundu.

     Hem sıvı hem de gaz halindeki suya dair kanıtlar bulan ekip, bu sayede gezegende bizimki gibi bir su döngüsü olduğunu söylüyor ancak iş yaşam konusuna gelince gezegen, kendi yıldızı tarafından adetâ bir radyasyon bombardımanına tutuluyor ve bu, yaşam ihtimalini oldukça düşürüyor. Her ne olursa olsun bu keşifle birlikte insanlık, Güneş Sistemi’nin ötesindeki yaşam belirtilerini doğrudan tespit etmeye bir adım daha yaklaştı ve bu konuda her geçen gün yeni bir aşama kaydediliyor.

     Araştırmaya önderlik eden UCL araştırmacısı Angelos Tsiaras, kendi yıldızının yaşama elverişli bölgesinde bulunması ve gezegende su buharı izine rastlanması nedeniyle K2-18 b’nin Dünyadışı canlı yaşamının araştırılması için iyi bir hedef olduğuna dikkati çekti.

     Bilim insanları, K2-18 b’nin geniş bir atmosfere sahip kayalık bir gezegen olabileceğini veya tamamen suyla kaplı olabileceğini ifade etti. K2-18 b’nin gerçekten canlı yaşamı barındırıp barındırmadığının anlaşılması için gezegenin atmosferinde canlı organizmaların yarattığı gaz bileşiklerinin varlığının tespit edilmesi gerekiyor.

     Dünya’dan çok uzak olması nedeniyle öte gezegen bir keşif aracı göndermenin henüz mümkün olmayacağının altını çizen bilim insanları, James Webb Uzay Teleskobu gibi yeni nesil teleskopların 2020’den itibaren faaliyete geçmesiyle K2-18 b hakkında daha detaylı bilgi edinmeyi beklediklerini kaydetti.

     NASA, NATURE ASTRONOMY

     12 EYLÜL 2019

 

300 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir