860 Volt Elektrik Üretebilen Yeni Bir Yılanbalığı Türü Keşfedildi

 

isediyani

Amazon havzasında, biri 860 voltluk elektrik şoku üretebilen iki elektrikli yılanbalığı türü keşfedildi.

 

 

     Amazon havzasında, biri 860 voltluk elektrik şoku üretebilen iki elektrikli yılanbalığı türü keşfedildi.

     Araştırmacılar, yeni keşfin Amazon deltasındaki biyolojik çeşitliliğin ne kadar çok olduğunu bir kere daha ispatladığını ve bu bölgenin yok edici dış etkilerden korunması gerektiğini bir kere daha ortaya koyduğunu belirtti. Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi zoologlarından David de Santana, Amazon Ormanları’nda özellikle son 50 yılda verilen zarara rağmen bu iki elektrik balığı gibi yeni türler keşfedilebildiğini söyledi. Şimdiye kadar, pilin mucidi Alessandro Volta’ya ilham kaynağı olan elektrikli yılanbalıklarının tek bir türü (Electrophorus electricus) olduğu düşünülüyordu. Santana, araştırmanın Amazon deltasında keşfedilmeyi bekleyen yeni türler olduğunun sinyalini de verdiğini vurguladı.

     Güney Amerika’da yılanbalıkları üzerinde yapılan araştırma, yılanbalıkları ile ilgili bilinenleri kökünden değiştirmiş oldu. Araştırmacılar, yılanbalıklarının aile ağacını tespit etmek için Brezilya, Surinam, Guyana ve Fransız Guyanası’nda yakalanan 107 yılanbalığı üzerinde çalışma yaptı. Elektrikli yılanbalıklarının yaşam alanları üzerinde araştırmalar yürüten Santana ve ekibi, elektrikli yılanbalıklarında farkettikleri görsel farklılıkların tür içi değişimden mi kaynaklandığını yoksa farklı bir tür mü olduklarını tespit etmek için çeşitli DNA testleri yapmaya karar verdi. 107 örnekten topladıkları veriler sonucunda yüzyıllar boyunca tek bir tür olduğunu düşündükleri elektrikli yılanbalıklarının aslında üç farklı türü olduğunu keşfettiler. Bunlara ilk bulunan “Electophorus electricus” yanısıra “Electrophorus Voltai” ve “Electrophorus varii” isimleri verildi. Ayrıca yeni keşfedilen E. Voltai’nin 860 voltluk bir elektrik şoku üretebildiği tespit edildi. Bundan önce tespit edilen en yüksek voltaj 650 volt civarındaydı.

     107 yılanbalığı üzerinde yapılan çalışmada yılanbalıklarının DNA’ları analiz edildi, vücût ve kemik yapıları incelendi. Aynı zamanda yakalanan 107 yılanbalığının, yaşadıkları yerlerinin haritası çıkarıldı. Yapılan analiz ve çalışmaların ardından farklı coğrafî bölgelerde yaşayan üç ayrı yılanbalığı türü ortaya çıkarıldı. “Nature Communications”ta yayınlanan rapora göre, Electrophorus electricus, Guyana ve Surinam’ın en kuzeyinde, E. Varil çoğunlukla Brezilya’nın kuzeyinde ve Amazon havzası boyunca, E. voltai ise Brezilya’nın güneyinde yaşıyor.

     Elektrikli yılanbalıkları, ürettikleri elektrik şokunu avlanma, korunma ve yol tayini amaçlı olarak kullanıyor. Elektriği farklı güç kapasitesi olan 3 özelleşmiş organ sayesinde üretebiliyorlar. Araştırmacılar, E. voltai’nin bu kapasitesini iletkenliğin düşük olduğu yüksek sulara adaptasyonla açıklıyor.

     Bu balıkların vücûtlarının büyük kısmı, yüksek gerilim salan kaslara dönüşmüş “elektroplax”larla (elektirik organları) kaplı. Bu organlar, düşük gerilim üreten binlerce küçük elementten oluşuyor. Bu elementler, seri bağlanan piller gibi yüksek gerilim üretiyor. David de Santana, “Elektrikli yılanbalıklarının fizyolojisi Volta’nın ilk elektrik pili tasarımına ilham kaynağı oldu, nörolojik dejenerasyon hastalığının tedavisi için zemin hazırladı ve şimdi de tıbbî implantların çalıştırılması için kullanılabilecek hidrojel pillerin geliştirilmesine katkıda bulundu” dedi.

     NATURE COMMUNICATIONS

     11 EYLÜL 2019

 

251 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir