Kilis’te Hitit Kürt Uygarlığı’na Ait 4000 Yıllık Saray Kalıntıları Bulundu

 

isediyani

Kürdistan ülkesinin Türkiye – Suriye devletleri arasında bölünmüş olan sınırında bulunan Oylumhöyük (İlis)’te yürütülen arkeoloji kazılarında, Hitit Kürt Uygarlığı’na ait ve 4 bin yıllık olduğu tahmin edilen saray kalıntısı bulundu.

     Kürdistan ülkesinin Türkiye – Suriye devletleri arasında bölünmüş olan sınırında bulunan Oylumhöyük (İlis)’te yürütülen arkeoloji kazılarında, Hitit Kürt Uygarlığı’na ait ve 4 bin yıllık olduğu tahmin edilen saray kalıntısı bulunduğu açıklandı. Keşfedilen sarayın planı antik kent Alallah (Tel Açana) ve Tilmenhöyük’te bulunan saraylara benziyor.

     Gaziantep Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Engin ve ekibi tarafından Kilis (Kêlîs) il sınırları içinde bulunan Oylumhöyük’te sürdürülen kazılarda 4 bin yıllık olduğu tahmin edilen saray kalıntısı ortaya çıkarıldı. Prof. Dr. Atilla Engin, yaptığı açıklamada, M. Ö. 2000 – M. Ö. 1200 yıllarına ait tabakada 4 bin yıllık olduğu tahmin edilen saray kalıntısına ulaştıklarını belirterek, şöyle konuştu: “2019 yılı kazı çalışmaları kapsamında, Orta Tunç Çağı 1’e, M. Ö. 1900 – M. Ö. 1800 yıllarına yani yaklaşık 4 bin yıllık bir saray kalıntısının güneye doğru uzanan mekânlarına ulaştık. Yapı önemli bir bina gibi görünüyor. Önceki yıllarda yaptığımız çalışmalarda yapının şiddetli bir yangınla son bulduğu ve yağmalandığı anlaşılıyor. Bu yangın sırasında ölen insanlar da olmuş. Saray, yapısı ülkemizde açığa çıkartılan en eski saray kalıntılardan biri. Ulaşılan kalıntıların Oylumhöyük’ün idarî bir merkez olduğunu göstermesi açısından da önemli bir yapı.” Ortaya çıkarılan saray duvarlarının oldukça iyi korunduğunu ve muhtemelen 2 ya da 3 katlı bölümlerden oluştuğunu düşündüklerini aktaran Engin, bu yılki çalışmalarla duvarların ancak üst kısımlarını açığa çıkarabileceklerini söyledi. Prof. Dr. Engin, sarayın, diğer mekânların yaklaşık 3 – 4 m daha aşağısında yer aldığını ifade ederek, “Saray olduğunu gösteren bulgular, yapının anıtsal oluşu ve mimarî özellikleri açısından daha önce bölgede ortaya çıkan Reyhanlı sınırları içindeki antik kent Alallah (Tel Açana) ve İslahiye sınırları içerisindeki Tilmenhöyük saraylarıyla plan açısından benzer. Yine Suriye saraylarının ortak özelliklerini göstermekte. Ayrıca bu tür sarayların büyük anıtsal depo mekânları olur, burada da bunları görüyoruz. Bu mekânlar çoğunlukla mühür baskılı kil topraklarla mühürlenmiştir ki böyle bir örnek bu sarayda da mevcut” diye konuştu.

     Prof. Dr. Engin, Kilis’in isminin, Mezopotamya kaynaklarında “Ulisum”, “Ullis” ve “İllis”, Mısır kaynaklarında “Ullaza”, Hitit kaynaklarında ise “Kuilzila” ve “Ukulzat” olarak geçtiğini belirterek, Oylumhöyük’ün bulunduğu mıntıkanın yerel adının ise “İllis” olduğunu söyledi. Kazılarda ele geçen bir Hitit çivi yazılı tabletinde, Hitit İmparatoru’nun yerel krala, “Siz Nuxweşe Ülkesi Kralları” şeklinde hitap etmiş olmasının, höyüğün Nuxweşe ülkesinin başkenti olduğuna dair lokalizasyon önerisini güçlendirdiğini vurgulayan Engin, ancak kesin bir lokalizasyon tespiti için daha fazla bilgi ve belgeye ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     11 EYLÜL 2019

 

506 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir