Sibirya’da 2137 Yıllık Akıllı Telefon Bulundu

 

isediyani

Arkeolojik kazıların devam ettiği Sibirya’nın güneyindeki Tuva Cumhuriyeti’nde bilim insanları, 2137 yaşında olduğu tespit edilen bir akıllı telefon buldular. İnsanlar binlerce yıl önce akıllı telefon mu kullanıyordu?

 

 

     Arkeolojik kazıların devam ettiği Rusya Federasyonu’na bağlı olan Sibirya’nın güneyindeki Tuva Cumhuriyeti’nde tuhaf bir cisim kayıtlara geçti. Bilim insanları, 2137 yaşında olduğu tespit edilen, ölçüleri akıllı telefona benzeyen tuhaf bir cisim kalıntısına rastladılar. İnsanlar binlerce yıl önce akıllı telefon mu kullanıyordu?

     İnsanlık tarihinin en büyük gizemlerini barındıran Sibirya’da arkeolojik kazılar devam ediyor. En son geçtiğimiz yıl bölgede bir Denisova ve Neandertal’in çocuğu olduğu belirlenen insan kalıntılarına rastlanmıştı. Bu bulguyla modern insan türü Homo sapiens dışında, nesli tükenmiş olan Denisovalılar’ın ve Neandertaller’in biraraya gelebildikleri sonucuna ulaşılmıştı.  Arkeolojik kazılarda bu kez o kadar geçmişe ait değil, nispeten çok daha yakın tarihten tuhaf bir bulguya rastlanıldı. Bilim insanları, Rus Atlantisi olarak adlandırılan bir mezarlıkta yapılan kazılar sırasında, fiziksel olarak akıllı telefona benzeyen bir cisim buldular. Cismin üzerinde farklı türdeki taşlar için açılmış oyuklar bulunuyordu.

     Bilim insanları, taşın ölçülerinin 18’e 9 cm olduğunu belirttiler. Cismin bulunduğu mezar ise Nataşa takma adına sahip olduğu tespit edilen bir kadının mezarıydı. Bu bulguyla beraber Nataşa’nın mezarı, kazı alanındaki en ilgi çekici bölgelerden biri haline geldi. Cismin üzerindeki taşların ise aslında Çin paraları olduğu tespit edildi, cismin yaşı bu paralar incelenerek tespit edilebildi. Ayrıca sözkonusu keşfin 2016’daki kazılarda yapıldığı, ancak dünya kamuoyuna araştırmalar tamamlanınca bilgi verildiği belirtiliyor.

     Araştırmaları yürüten EurAsia Keşif Derneği yetkilisi Pave Leus, cismin muhtemelen şık bir bel kemerinin parçası olabileceğini, Nataşa’nın da bu kemer ile birlikte gömüldüğünü belirtti. Akıllı telefon benzerliği ise tamamen tesadüf. Ancak bilim insanlarının bulguları 3 yıl sonra duyurması, sözkonusu cismi ne kadar ciddiye aldıklarını da gösteriyor.

     SIBERIAN TIMES

     8 EYLÜL 2019

1412 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir