Dünya Üzerinde Gezen İlk Canlılardan Birinin İzi Bulundu

 

isediyani

Bilim insanları, dünya üzerinde gezen en eski canlılardan birinin izini buldu. Bulunan iz günümüzden yarım milyar yıl önceye gidiyor.

 

     Bilim insanları, dünya üzerinde gezen en eski canlılardan birinin izini buldu. Bulunan iz günümüzden yarım milyar yıl önceye gidiyor.

     Bilim insanlarının yeni bulduğu bir iz, paleontologlar arasında büyük heyecan yarattı. Günümüzden 500 milyon yıl önce yaşamış bir canlının fosilleşmiş izleri, hakkında çok az bilgimizin olduğu dönem ve ilk hareketli canlılar hakkında bilgiler verebilir.

     Ortaya çıkan fosiller arasında izleri bırakan canlının kalıntıları da var. Şimdiye kadar ancak tahmin edilen bu canlılara “Yilinga Spiciformis” yani “Dikenli Yiling Böceği” adı verildi. Yiling, keşfin yapıldığı noktaya en yakın durumdaki Çin yerleşimi olarak açıklandı.

     Araştırmacılardan Şuhai Xiao, bu keşfin 550 milyon yıl önce ayrışmış ve hareketli hayvanların varlığını gösterdiğini söyledi. Hareket edebilme yetisi sayesinde hayvanların dünyaya hem gerçek hem metaforik anlamda iz bıraktıklarını da sözlerine ekledi.

     Araştırmacılar ayrıca bu canlı türünün bilinen ilk karar verme yetisine sahip tür olabileceğini öne sürüyor. Daha fazla araştırılma yapılması gerekse de Yiling böceği bir şeyden uzaklaşıyor ya da bir noktaya yaklaşmaya çalışıyor olabilir.

     Böceğin bir baş ve kuyruk bölümüne sahip olması, ilkel dünya üzerinde nereden nereye gitmek istediğine karar verebildiğinin bir göstergesi olarak göze çarpıyor. Öte yandan bu keşif, canlıların Ediakran Dönemi’nde yani bundan 635 milyon – 540 milyon yıl kadar önce hareket etmeyi öğrendikleri teorisi ile denk düşüyor. Bu dönemde ortaya çıkan yürüme becerisi, hayatın dünyanın dört bir yanına yayılmasını sağlamakla kalmadı, gelecekte karşılarına çıkan toplu tükeniş olayları karşısında da yaşamın sona ermesini engellemekte önemli rol oynadı.

     NATURE, AJANSLAR

     6 EYLÜL 2019

 

472 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir