Hakkari’de Yeni Bir Çekirge Türü Keşfedildi

 

isediyani

Hakkari (Çolamerg) ilimizde yeni bir çekirge türü keşfedildi.

 

 

     Hakkari (Çolamerg) ilimizde yeni bir çekirge türü keşfedildi. Hakkari Üniversitesi tarafından başlatılan “Hakkari İli Orthoptera Faunasının Tespiti Projesi” kapsamında kırsal alanlarda yürütülen çalışmalarda yeni bir çekirge türü tespit edildi.

     Hakkari Üniversitesi öğretim üyeleri, kentin yüksek bölgelerinde yürüttükleri araştırmalar sırasında yeni bir çekirge türünü keşfederek literatüre kazandırdı. Üniversite, il topraklarındaki biyoçeşitliliğin ortaya çıkarılması amacıyla “Hakkari İli Orthoptera Faunasının Tespiti Projesi” başlattı.

     Biyolojik Çeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde görevli öğretim üyeleri, yüksek rakımlı bölgelerde yürüttükleri araştırmalar sırasında yeni bir çekirge türü tespit etti. “Et yiyen büyük çekirge” olarak da bilinen saga cinsine ait türe “Saga Hakkarica” ismi verilerek tescillendi.

     Hakkari Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Sait Taylan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, il topraklarındaki doğal güzellikleri, zengin bitki örtüsüyle biyoçeşitlilik anlamında önemli bir il olduğunu söyledi. İlin yüksek rakımlı dağ sisteminde yer aldığını belirten Taylan, şu bilgileri verdi: “Bölgede biyoçeşitlilik anlamında daha fazla araştırma yapılması lazım. Bu amaçla rektörümüz Prof. Dr. Ömer Pakiş’in desteğiyle Biyolojik Çeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi kurduk. Amacımız ildeki biyoçeşitliliğe yönelik araştırmaları daha yoğun yürütmek. Bu çalışmalardan biri de çekirge faunasının tespitiydi. Hakkari’de yaklaşık 3 yıldır bu çalışmayı yürütüyoruz. Yaptığımız çalışmalarda, dünyada sadece Hakkari’de bulunan ‘Saga Hakkarica’ türünü bulduk ve bilim dünyasına tanıttık. Bu çalışmadan elde edilen veriler uluslararası bir dergide yayımlandı.” Alanında uzman akademisyenlerle ildeki potansiyeli ortaya çıkarmak için çaba gösterdiklerini vurgulayan Taylan, şunları kaydetti: “Tespit ettiğimiz türe yöreye has olduğu için ‘Saga Hakkarica’ ismini verdik. Coğrafyamızda özellikle Şanlıurfa ve Adıyaman’da ‘Saga Syriaca’ var. Bizim tespit ettiğimiz bu cinsin başka bir türü. Bu türü ilk olarak Bay köyünde gördük ama Bağışlı ve Durankaya’da da var. Bu çekirge ekosistem için oldukça önemli bir tür. Etçil ve avcı olduğu için tarım alanlarında zararlı böceklerle besleniyor. Çiftçilerimiz ve halkımız bu tür için daha duyarlı olmalı. Hakkari endemik tür açısından büyük potansiyele sahip. Bundan sonra da değişik canlı türlerine rastlayabileceğimizi düşünüyorum.”

     AJANSLAR

     5 EYLÜL 2019

 

513 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir