Hakkari’de Doğada Nadir Görülen Sakallı Akbaba Bulundu

 

isediyani

Hakkari (Çolamerg) ilimizin Yüksekova (Gever) ilçesindeki Cilo Dağı eteklerinde, nadir akbaba türlerinden olan sakallı akbaba, bir çoban tarafından yaralı halde bulundu.

 

     Hakkari (Çolamerg) ilimizin Yüksekova (Gever) ilçesindeki Cilo Dağı eteklerinde, nadir akbaba türlerinden olan sakallı akbaba, bir çoban tarafından yaralı halde bulundu.

     Atmacagiller familyasından Gypaetus cinsine ait tek tür olan sakallı akbabaya Yüksekova (Gever) ilçesinde rastlandı. 4135 m rakımlı Cilo Dağı eteklerinde hayvanlarını otlatan bir çoban tarafından yaralı halde bulunan sakallı akbaba veterinere gönderildi. Belediye kliniğine götürülen sakallı akbaba buradaki tedavisinin ardından Van Doğa Kuruma ve Millî Parklar Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

     Veteriner Hekim Kaçan, yaralı olarak kendilerine getirilen sakallı akbabanın ayağının kırık olduğunu tespit ettiklerini belirterek, açıklamalarda bulundu. Kaçan, “Sakallı akbabanın ayağında ciddi bir kırılma meydana gelmiş. Şu an çok kötü bir durumda ve bacağı kopmak üzere. Biz ön tedavisini yaptık. Yarasını temizledik. Van Doğa Kuruma Millî Parklar Müdürlüğü’ne göndereceğiz. Bu sakallı akbaba ülkemizde çok nadir görünen 4 türden bir tanesi olarak biliniyor” dedi.

     Kürdistan coğrafyasında yaklaşık 400 ile 500 çift arasında olduğu düşünülen akbabanın bu türü nadiren canlı hayvanlarla besleniyor. Doğanın çöpçüsü olarak bilinen akbaba tamamen kemiklerle besleniyor. Akbabanın yaklaşık 10 ile 12 kg ağırlığında olduğu biliniyor.

     AJANSLAR

     4 EYLÜL 2019

 

457 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir