Şule Yüksel Şenler Vefat Etti

 

isediyani

Edebiyatçı – yazar Şule Yüksel Şenler, vefat etti. Şenler, 81 yaşındaydı.

 

 

     Edebiyatçı – yazar Şule Yüksel Şenler, vefat etti. Şenler, 81 yaşındaydı.

     70’li ve 80’li yılların İslamî camiâsında en popüler kadın yazarlarından biri olan ve özellikle kaleme aldığı “Huzur Sokağı” adlı romanıyla binlerce genç kızın tesettüre bürünmesine sebep olan Şule Yüksel Şenler, yaklaşık 8 aydır tedavi gördüğü Bağcılar Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

     Şenler’in cenazesi, yarın Eyüp Sultan Camii’nde kılınacak namazın ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedilecek.

     ŞULE YÜKSEL ŞENLER KİMDİR?

     Aslen Kıbrıslı olan Şule Yüksel Şenler, 29 Mayıs 1938 tarihinde Kayseri (Mazaka)’de doğdu.

     Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı. Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Bu, O’nun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı.

     Henüz 14 yaşındayken “Yelpaze” dergisiyle yazı hayatına başladı. Şule Yüksel adıyla tanındı ve ünlendi. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı ve ilk köşe yazılarını 1959 yılında “Kadın” gazetesinde kaleme almaya başladı.

     1965’te tesettüre girdi. Yazıları büyük ses getirmeye başladı ve bunun üzerine “Bugün” gazetesinin yazar kadrosunda yer aldı. “Yeni İstiklal” gazetesindeki yazıları nedeniyle hakkında dâvâlar açıldı.

     Başörtü konusunun eğitimli kadınların hayatına girmesine vesile oldu. Anadolu’yu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlattı. O’nu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü “şulebaşı” olarak anılmaya başlandı.

     Yazı hayatının yanısıra ağabeyi Özer Şenler ile birlikte çıkardığı “Seher Vakti”nde modern başörtüsü ve pardesü modelleri de çizdi.

     1971 yılında 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a yazdığı bir mektup yüzünden “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten tutuklandı, 8 ay cezaevinde kaldı.

     Cezaevinden çıktıktan sonra konferanslar vermeyi sürdürdü. “Hür Söz”, “Yeni İstiklal” ve “Babıalide Sabah” gazetelerinde kadın sayfası hazırladı. 1980’den sonra “Zaman” ve “Millî Gazete”de yazdı.

     “Huzur Sokağı” adlı romanı filme alındı. Yücel Çakmaklı’nın yönettiği “Birleşen Yollar” adlı filmin başrollerinde İzzet Günay ve Türkân Şoray oynadı. “Huzur Sokağı” adlı romanı daha sonra aynı adla dizi olmuş ve ATV’de yayınlanmıştır. Ancak Şule Yüksel Şenler, Zaman Gazetesi röportaj yazarı Tuğba Kaplan’a dizinin çekiminden ilk etapta haberinin olmadığını, kendisinin de herkes gibi televizyondaki fragmanlardan öğrendiğini söylemiştir. Ayrıca hayli kırıldığını ve endişelendiğini belirtmiştir.

     Şule Yüksel Şenler’in hayatı, edebiyatçı – yazar Demet Tezcan tarafından “Bir Çığır Öyküsü: Şule Yüksel Şenler” adıyla kitaplaştırılmıştır.

     Sediyani Haber olarak hayatını kaybeden Şule Yüksel Şenler’e Allah’tan râhmet, başta kederli ailesi ve okurları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     28 AĞUSTOS 2019

 

668 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir