Sentetik Boyayı İlk Kez Urartu Kürtleri Kullandı

 

isediyani

Başkenti bugünkü Van (Tuşba) ilimiz olan Urartu Kürt Krallığı’nın, insan eliyle yapılan ilk sentetik boyayı kullanan uygarlık olduğu tespit edildi.

 

     Başkenti bugünkü Van (Tuşba) ilimiz olan Urartu Kürt Krallığı’nın, insan eliyle yapılan ilk sentetik boyayı kullanan uygarlık olduğu tespit edildi. Urartu Kürt Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü’ne hakim tepeye yaptırılan Ayanis Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarında, Kürdistan’da insan eliyle yapılan ilk sentetik boya örnekleri tespit edildi.

     Van’da 2 bin 700 yıl öncesinden bugüne ulaşan süslemeleri, kerpiç duvarları, taş işlemeleriyle Urartu Kürt Krallığı’nın en görkemli yapılarından biri olan kalede, 30 yıldır sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarında tarihe ışık tutacak bulgulara rastlandı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Işıklı başkanlığında yürütülen kazılarda, dînsel törenlerin yapıldığı bölümün duvarlarında 2 bin 700 yıl önce boya kullanıldığı belirlendi. Alanında uzman akademisyenlerce yapılan analizlerde, boyanın, Kürdistan’da insan eliyle yapılmış ilk sentetik boya olduğu tespit edildi.

     Mehmet Işıklı, kazı çalışmalarında bu yıl boyalı sur duvarlarını ortaya çıkardıklarını söyledi. Bu duvarlarda daha önce varlığını tespit ettikleri bazı ayrıntıların sözkonusu olduğunu anlatan Işıklı, salonun içinin sıvanarak maviye boyandığını anlattı. Urartu Kürtleri’nin, Van Gölü’nden esinlenerek turkuaz mavisini tercih ettiğini değerlendirdiklerini belirten Işıklı, şunları kaydetti: “Bu boya, arkeoloji tarihi açısından önemli. Analizini yaptırdık. Daha önce, insanların binlerce yıl boya kullandığını biliyoruz. Ancak bunlar doğaldı. Ya kök boya ya da doğada bulunan renkli taşlarla yapılıyordu. Burada gördüğümüz ve arkeoloji literatüründe ‘Mısır mavisi’ olarak tanımladığımız sentetik bir boya. İnsan eliyle yapılmış, kimyasal karışımlardan oluşuyor. Bu yönüyle de çok özel. Bu coğrafyada insan eliyle yapılmış ilk boyadır. 2 bin 700 yıl önce Urartular tarafından yapılmış. Dünyada bunun örneklerini Mısır’da görebiliyoruz. Mısır’da daha önce ortaya çıkarıldığı için ‘Mısır mavisi’ olarak bilinir. Bu boyayı, bugün modern evlerde görebiliyoruz.”

     ANADOLU AJANSI, SEDİYANİ HABER

     28 AĞUSTOS 2019

 

551 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir