Bilimin Yeni Projesi: Dünya ile Ay’ı Kabloyla Birbirine Bağlamak

 

isediyani

Bilim insanları, Dünya ile Ay arasında bir asansör kurmayı planlıyor.

 

 

 

     Bilim insanları, Dünya ile Ay arasında bir asansör kurmayı planlıyor.

     Columbia ve Cambridge üniversitelerinden bilim insanları, Dünya ile Ay arasına bir kablo hattı döşeyerek hem uzay turizminde yeni bir sayfa açmak, hem de uzayda koloniler oluşturmak istiyor. Konuyla ilgili çalışmalarını yürüten Cambridge Üniversitesi’nden Zephyr Penoyre, “Spaceline” sisteminin bir trenyolu sistemi gibi düşünülebileceğini ifade etti. Ancak bu durumun tren yolculuğundan biraz daha farklı olacağını söyleyen Penoyre, uzayın derin boşluklarında yolculuk yapmanın çok daha kolay olduğunu belirtti.

     Projenin en büyük sorunu kullanılacak malzemelerin olduğu belirtiliyor. Bilim insanları şimdilik, karbon nanotüpler kullanmayı düşünüyor. Bilim insanlarının hesaplamalarına göre karbon nanotüpler hem çekim kuvvetine hem de mesafeye dayanabilecek konumda ancak buna rağmen en iyi malzemenin ne olduğuyla ilgili soru işaretleri var.

     Bilim insanları, Dünya’dan Ay’a uzanacak kabloda kullanılabilecek birkaç malzemenin olduğunu ifade ediyor. Eğer herşey yolunda giderse, bilim insanları bu hattın Lagrange noktasında çeşitli koloniler kurmayı düşünüyor. Bu kolonilerde araştırma merkezleri, teleskoplar ve uzayla ilgili diğer tesisler yer alacak. Bu hayâliyle ilgili de açıklamalarda bulunan Penoyre, Antarktika bölgesinde bulunan araştırma merkezlerini örnek gösteriyor.

     Yıllar önce Antarktika’da kimsenin bulunmadığını, ancak Antarktika’nın her geçen gün biraz daha fazla insana evsahipliği yaptığını vurgulayan Penoyre, “Spaceline” projesinin de benzer sonuçlarının olabileceğini düşünüyor.

     AJANSLAR

     28 AĞUSTOS 2019

 

436 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir