Peru’daki Caral Uygarlığı’nın 3800 Yıllık Duvar Resimleri Bulundu

 

isediyani

Peru’da gizemli bir şekilde ortadan kaybolan Caral Medeniyeti’ne ait 3800 yıllık duvar resimleri ortaya çıkarıldı.

 

     Peru’da gizemli bir şekilde ortadan kaybolan Caral Medeniyeti’ne ait 3800 yıllık duvar resimleri ortaya çıkarıldı.

     Duvar, başkent Lima’nın kuzeyindeki Vichama bölgesinde kamusal bir tören binasında bulundu. Oyma tekniği ile yapılmış karmaşık sahne, insan benzeri bir kurbağa ve insan temsillerini içeren ikonografiyi temsil ediyor.

     Caral Arkeolojik Bölge Direktörü Dr. Ruth Shady Solís, sözkonusu sahnenin yağış kaynaklı “suyun geldiğini” gösterdiğine inanıyor. Solis, And Medeniyeti’nde, kara kurbağalarının suyu temsil ettiğini ve altındaki yüzün, yağışların, yaşamın devamlılığını vermesini bekleyen insanları temsil ettiğini söylüyor.

     Yakınlarda bulunan bir başka tasvirde, etrafları yılanlarla sarılmış dört insan kafası ve yüzü olan bir tohum bulunuyor. Araştırmacılar, bu betimlemelerin muhtemelen kıtlık ve açlık dönemlerinde üretilmiş olabileceğini söylüyor. Alandaki bir başka arkeolog olan Tatiana Abad yaptığı açıklamada, oymanın orada yaşayan insanlar için “kriz” zamanını temsil ettiğini söylüyor.

     Vichama bölgesi, günümüzde Peru’nun başkenti Lima’nın yaklaşık 150 km kuzeyinde bulunan Huaura eyaletinde yer alıyor. Buradaki kazılar 2007 yılında başladı ve uzmanlar burada eski bir tarım ve balıkçılık topluluğu yaşadığına inanıyor. Buranın, 5000 yıl öncesinde Norte Chico olarak da bilinen Caral Medeniyeti’nin en önemli nüfûs merkezlerinden biri olduğunu düşünüyorlar.

     Peru’nun Barranca eyaletindeki Caral’ın gizli şehri, medeniyetin Kızılderili Kıtası’nda bulunan en eski merkezi olarak tanımlanıyor. Site 2009 yılında “UNESCO Dünya Mirası Alanı” ilan edildi.

     Medeniyetin M. Ö. 1800’lerde gizemli bir şekilde düşüşe geçtiği düşünülüyor. Dr. Shady, yerel iklim değişikliklerini temsil eden yeni Vichama duvar resimlerinin bunun nedenini açıklayabileceğini söylüyor.

     BBC, ARKEOFİLİ

     25 AĞUSTOS 2019

 

472 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir