Karadeliğin Nötron Yıldızını Yuttuğu İlk Kez Tespit Edildi

 

isediyani

Bilim insanları, ilk kez bir karadeliğin nötron yıldızını yuttuğunu tespit ettiklerini açıkladı.

 

 

 

     Bilim insanları, ilk kez bir karadeliğin nötron yıldızını yuttuğunu tespit ettiklerini açıkladı.

     Avustralya Ulusal Üniversitesi araştırmacıları başta olmak üzere uzaybilimciler, boyutları Güneş’in iki katına ulaşabilen nötron yıldızlarından birinin karadelik tarafından yutulduğunu ilk kez gözlemlediklerini belirtti.

     ABD ve İtalya’daki kütle çekim dalgası keşif makineleri, 14 Ağustos 2019’da Dünya’dan 1, 2 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir felâketin dalgalarını tespit etti. Araştırma ekibinden Prof. Susan Scott, yaklaşık 900 milyon yıl önce bir karadeliğin oldukça yoğun nötron yıldızını yuttuğunu tespit ettiklerini ancak tam görüntünün alınamadığını dile getirdi. İki maddenin de boyutlarını anlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Scott, daha önce tespit edilen en küçük karadeliğin Güneş’in beş, en büyük nötron yıldızının da Güneş’in iki katı büyüklüğünde olduğunu söyledi. Prof. Scott, karadeliğin nötron yıldızını yuttuğuna dair bulgularına rağmen aksi bir durumun da ihtimal dahilinde olduğunu vurgulayarak, “Ancak çok ama çok az merak uyandıran bir olasılık daha var: Yutulan nesnenin evrende daha önce hiç tesadüf etmediğimiz çok ufak boyuta sahip bir karadelik olması. Bu gerçekten bize harika bir teselli ödülü olurdu” ifadelerini kullandı.

     Avustralya Ulusal Üniversitesi bilim insanlarının önderlik ettiği çalışma, Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi (LIGO) işbirliğinde gerçekleşti.

     PHYS

     19 AĞUSTOS 2019

 

505 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir