Güney Kürdistan’daki Neandertal Mağarası Şanidar, İnsanlık Tarihine Işık Tutuyor

 

isediyani

Kürdistan’ın güneyindeki Mêrga Sor bölgesinde bulunan Neandertal insanına ait kalıntılar ve Şanidar Mağarası, insanlık tarihine ışık tutuyor.

 

 

     Kürdistan’ın güneyindeki Mêrga Sor bölgesinde bulunan Neandertal insanına ait kalıntılar ve Şanidar Mağarası, insanlık tarihine ışık tutuyor.

     Günümüzden yaklaşık 200.000 ilâ 28.000 yıl önce yaşamış insan türü olan Neandertal insanın mağarası olarak öne çıkan Şanidar Mağarası, Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’in Mêrga Sor ilçesindeki Bradost Dağları’nın eteğinde yer alıyor. Mağara 18 m yüksekliği, 53 m genişliği, yaklaşık 40 m derinliği ve üçgen girişiyle ihtişamlı bir görünüme sahip.

     Çok sayıda yabancı ve yerli arkeoloğun inceleme yaptığı mağaradaki arkeoloji kazıları, 60.000 ilâ 80.000 yıl önce Neandertaller’in yaşadığını ortaya çıkardı. Arkeoloji kazılarında Neandertal insansı türüne ait kalıntıların ortaya çıkması mağaranın önemini daha da artırdı.

     Doğa ile iç içe olan ve 390 basamak çıktıktan sonra ulaşılabilen mağara, tarihî yapısıyla her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turistin uğrak adreslerinden biri.

     Mêrga Sor İlçesi Tarihî Yapılar Müdürü Soran Emin, Şanidar Mağarası’nda bulunan kalıntılar ve mağaranın özellikleri hakkında kamuoyuna bilgi verdi. 1960’larda Şanidar Mağarası’nda yapılan kazılarda Neandertal insanlara ait kalıntılara ulaşıldığını belirten Emin, bu kazılar sonucunda Taş Devri’ne ait 21 insan kemiğine rastlandığını söyledi. Mağarada ilk kez 1951 yılında ABD’li arkeolog Ralph Solecki öncülüğünde Columbia Üniversitesi’nden bir grup arkeolog tarafından kazılar yapıldığını hatırlatan Emin, şöyle devam etti: “İlk kazılar sonucunda eski insanların kalıntıları bulundu. Solecki, ilk aşamada 3 metrekarelik derinlikte yaptığı kazılarda 9 aylık bir bebeğe ait kemiklere rastladı. Bu kazılarda ayrıca eski insanlara ait 2792 insan kalıntısı da bulundu ancak bu Neandertal insanlara ait değildi. İncelemeler, bu insanların Neandertal insanlarından sonra buraya gelerek tarım ve hayvancılıkla uğraştıklarına işaret ediyor.” Çok sayıda yabancı ve yerli arkeoloğun mağarada incelemelerde bulunduğunu dile getiren Emin, elde edilen kalıntı ve insan kemikleri üzerine laboratuar ortamında yapılan incelemelerin, Neandertaller’in 60.000 ilâ 80.000 yıl önce sözkonusu mağarada yaşadığını ortaya koyduğunu kaydetti. Emin, kazı çalışmalarının devam etmesi sebebiyle Şanidar Mağarası’nın, halihazırda Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO)’nun “Dünya Mirası Listesi”ne alınmadığını söyledi. “İlgili bakanlıklar ve kurumlara bu yönde yazı yazdık ancak bu biraz zaman alacak” diyen Emin, “Çünkü kazılar ve incelemeler devam ediyor. Bunun yanısıra mağarada bulunan çok sayıda kalıntı, Irak merkezî hükûmeti kontrolündeki müze ve ABD’deki bir müzede muhafazâ ediliyor. Eğer bölgemize modern bir müze yapılırsa tüm kalıntıları buraya getirmek istiyoruz. Çünkü burada bulunan her parça tarihî değere sahip” ifadelerini kullandı. Son 5 yıldır Cambridge Üniversitesi’nden gelen bir ekibin mağarada kazılar yaptığını ve çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Emin, ekibin mağarada bulunan kalıntılar ve kemikleri aynı zamanda laboratuar ortamında incelediğini sözlerine ekledi.

     MÉRGA SOR TARİHÎ YAPILAR MÜDÜRLÜĞÜ, AJANSLAR

     16 AĞUSTOS 2019

Kürdistan’ın güneyindeki Mêrga Sor bölgesinde bulunan Neandertal insanına ait kalıntılar ve Şanidar Mağarası, insanlık tarihine ışık tutuyor

Günümüzden yaklaşık 200.000 ilâ 28.000 yıl önce yaşamış insan türü olan Neandertal insanın mağarası olarak öne çıkan Şanidar Mağarası, Azad Kürdistan’ın başkenti Erbil (Hewlêr)’in Mêrga Sor ilçesindeki Bradost Dağları’nın eteğinde yer alıyor

Mağara 18 m yüksekliği, 53 m genişliği, yaklaşık 40 m derinliği ve üçgen girişiyle ihtişamlı bir görünüme sahip

Mêrga Sor İlçesi Tarihî Yapılar Müdürü Soran Emin

696 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir