Dünyanın En Yaşlı Hayvanı Bulundu: 512 Yaşındaki Köpekbalığı

 

isediyani

Bilim insanları, 512 yaşında bir köpekbalığı keşfetti. Köpekbalığının, şu anda dünyadaki bilinen en yaşlı hayvan olduğu belirtildi.

 

     Bilim insanları, 512 yaşında bir köpekbalığı keşfetti. Köpekbalığının, şu anda dünyadaki bilinen en yaşlı hayvan olduğu belirtildi.

     Dünyanın en büyük adası olup “Amerika” kıtasında yer almasına rağmen Avrupa ülkesi Danimarka’ya ait otonom bir bölge olan Grönland (Kalaallit Nunaat) kıyılarında keşfedilen yeni bir köpekbalığı, görenlerde şaşkınlık yaratıyor. Bilim insanlarının keşfettikleri bu köpekbalığının, bugüne kadarki en yaşlı omurgalı olduğu ifade ediliyor.

     Bilim insanları, köpekbalıklarının yaşını tespit edebilmek için bu canlıların boylarından faydalanıyor. Bunun nedeniyse köpekbalıklarının her yıl yaklaşık olarak 1 cm uzuyor olması. Bilim insanlarının keşfettikleri bu köpek balığının uzunluğuysa 5, 4 m.

     Bilim insanları tarafından keşfedilen bu köpekbalığının uzunluğunun 5, 4 m olması, bu köpekbalığının doğduğu yılın 1505 olabileceğini ortaya koyuyor. Bilim insanlarının tahminlerine göre bu köpekbalığı 512 yaşında ve hâlâ hayatta olan en yaşlı canlı.

     Bu köpekbalığı türü zaten uzun yaşamalarıyla biliniyor. Genelde Grönland çevresinde görülen bu köpekbalıkları en az 270 yıl yaşıyorlar ancak keşfedilen bu köpekbalığının 512 yıl yaşaması bilim insanlarını heyecanlandırıyor.

     Köpekbalığından aldıkları örnekleri incelemeye devam eden bilim insanları, bu köpekbalığı türünün bu kadar uzun yaşamasını sağlayan genleri araştırıyor.

     AJANSLAR

     15 AĞUSTOS 2019

 

519 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir