Einstein ile Kıyaslanan Fizikçi Verlinde: “Yerçekimi Diye Birşey Yok!”

 

isediyani

Albert Einstein ile kıyaslanan dünyaca ünlü Hollandalı fizikçi Erik Verlinde’ye göre, kütle çekimi yapısal değil, ortaya çıkan bir güç.

 

 

     Yerçekiminin doğasını yeniden ele almak konusunda Albert Einstein ile kıyaslanan dünyaca ünlü Hollandalı fizikçi Erik Verlinde, kütle çekiminin yapısal değil, ortaya çıkan bir güç olduğunu ortaya attı.

     Verlinde, büyük fikirler sözkonusu olduğunda kendisini hiç de geri tutmayan bir bilim insanı olarak biliniyor. 2009 yılında ortaya attığı kütle çekim teorisi sayesinde Verlinde, kütle çekimini tamamen farklı bir şekilde ele almıştı. Hipotezinde kütle çekiminin fundamental bir güç olmadığını, evreni dolduran bilgi arasındaki etkileşimden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir güç olduğunu öne sürmüştü.

     Bu teori, evreni açıklamak konusunda başarılı bir model sunuyor. Ayrıca evrenin büyük kısmını oluşturduğu söylenen ama henüz gözlenmeyen karanlık maddeye de bu teoride ihtiyaç kalmıyor. Verlinde şimdi hipotezini gerçek anlamda konsept haline getirerek bir teori olarak ortaya atmaya hazırlanıyor.

     Verlinde, insanların ilk fikirlerini neden anlamakta güçlük çektiği konusunda bir fikre de sahip. Kütle çekimi konusunda ilk olarak Isaac Newton, cisimleri çeken kuvvet olduğunu söylemişti. Daha sonra Einstein ise uzay – zamanın kütle ve enerji etrafında bükülmesi olarak açıklamıştı.

     Erik Verlinde, 2011 yılında yayımladığı makalede kütle çekiminin “materyal varlıkların pozisyonlarıyla ilgili bilgiden kaynaklanan entropik bir güç” olduğunu söylemişti. Bilim insanının teorisi kuantum dolaşıklığa ve karadelik fiziğine dayanıyor. Kütle çekimini ortaya çıkaran şey, küçük parçaların kuantum dolaşıklık bilgilerinden başka birşey değil.

     Fikirlerini ilk olarak 2009 yılında açıklayan bilim insanı, görüşlerini teoriye dökme aşamasına geldiğini söylüyor. Geçtiğimiz 10 yılda konu hakkında daha derin bilgiler elde ettiklerini söyleyen Verlinde, 2009’daki açıklamaları üzerinde ciddi bir tez yazmayı planlıyor.

     Verlinde, kütle çekiminin en azından bildiğimiz ya da bildiğimizi sandığımız haliyle var olmadığını söylüyor. Bu iddiâlar elbette büyük tartışma yarattığı için başka bilim insanları tarafından da kontrol ediliyor. Leiden Gözlemevi, 2016’da yaptığı çalışmada hipotezin anahtar varsayımlarından birinin doğru olduğunu kabul etti. 33 binden fazla galaksinin incelendiği çalışmada Hollandalı bilim insanının teorileri doğrulandı, hem de karanlık maddeye gerek kalmadan.

     2017 yılında ise Princeton, Verlinde’in fikirlerinin cüce galaksi hareketleriyle tutarsız olduğunu söylüyor. Bazı kişiler, Hollandalı fizikçiyi fikirlerini çok erken açıklamakla suçluyor. Hipotezin önce test edilmesi ve matematiksel hale dökülmesi gerekiyor.

     Verlinde’ye şüpheci ya da eleştirel yaklaşanlar olsa da büyük dikkat çeken bir teoriye imza atmaya hazırlanıyor. Bilim insanı, halihazırda 700 defadan fazla alıntılanan makalesiyle “Spinoza Ödülü” kazanmış bir isim olarak göze çarpıyor.

     Araştırmacının kendisi de genel olarak bilginin yapısal bir etmen olarak görülmeye başlandığı varsayımının daha çok kabul gördüğünü söylüyor. Belki de uzun süre sonra çıkan bu teori, çağımızda temel fizik ilkelerinin bir kez daha gözden geçirilmesini sağlayacaktır.

     AJANSLAR

     15 AĞUSTOS 2019

 

625 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir