18 Yaşındaki Kürt Genci, Biyoloji Araştırmasından Dolayı “İsveç Kraliyet Hanedanı Ödülü”ne Layık Görüldü

 

isediyani

Azad Kürdistan’ın Halepçe (Helebce) kentinden 18 yaşındaki Kürt genci Rawend Şaho Helebceî, yaptığı biyoloji araştırmasındaki başarısından dolayı İsveç devleti tarafından “Kraliyet Hanedanı” ödülüne layık görüldü.

 

     Azad Kürdistan’ın Halepçe (Helebce) kentinden 18 yaşındaki Kürt genci Rawend Şaho Helebceî, yaptığı Biyoloji araştırmasındaki başarısından dolayı İsveç devleti tarafından “Kraliyet Hanedanı” ödülüne layık görüldü.

     Yurtdışında yaşayan Kürtler’in başarısı giderek katlanıyor. Halepçeli genç Rawend Şaho ailesiyle birlikte İsveç’te yaşayan bir Kürt genci. Katıldığı lise sınavlarında ülke genelinde en yüksek puanı alan Şaho bu yıl “Kraliyet Hanedanı” ödülüne layık görüldü.

     Daha önce 2015 yılında aynı ailenin büyük kızı olan Sima Şaho Helebceî de “Kraliyet Hanedanı” ödülünü almıştı.

     Rûdaw’a konuşan baba Şaho Helebceî, çocuklarının geleceği için kendi hayâllerinden vazgeçtiğini dile getirerek, “En büyük hayâlim İsveç’e gidip okumaya devam etmekti. Kendi ülkemde iki yıl Tıp okudum. Burada okulun devamını getiremediğim için orada okumaya karar verdim. Bunu yapmak için de işten ayrılmam ve aynı zamanda çocuklarımın eğitiminden de vazgeçmem gerekiyordu. Fakat ben onları geleceği için kendi hayâllerimden vazgeçtim. Onlar şimdi sadece bizim için değil, bütün Kürtler için gurur kaynağı oldu” dedi.

     Rawand ve Sima’nın annesi Gûlizar Tofik, çocukları ile gurur duyduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Haberi alınca çok mutlu oldum. Kürdistan şartlarında babasıyla birlikte çocuklarımız başarılı olsun diye çok uğraştık. Yılların emeğini bu şekilde aldık. Şu an yaşlarının 18 ilâ 20 olduğunu görüyoruz, bu bizim için mutluluk kaynağı. Yıllar önce ektiğimiz tohumların bu gün birer güzel meyve olarak yetiştiğini gördük. Bu bizim yetiştirildiğimiz en güzel meyvelerden biri oldu.”

     Kardeşinin de kendisi gibi İsveç Kraliyet Hanedanı Ödülü’nü alması ailenin sevincini ikiye katladığını dile getiren Sima Şaho Helebceî de, “Şu an İsveç’te Tıp okuyorum. İki hafta sonra 5’inci sınıfa başlayacağım. Üniversitede hem öğrenciyim hem de asistan olarak görev yapıyorum. Başarılarımdan dolayı hocalarım asistan olarak çalışmamı istediler” diye konuştu.

     Harvard Üniversitesi’nde 2 aylık eğitiminden sonra Kürdistan’a, Süleymaniye’ye dönen Rawend Şaho, ailesi ve sevdikleri tarafından coşkuyla karşılandı. Hislerini Rûdaw’a anlatan Raeand Şaho, “Çok mutluyum. İki ay Harvard Üniversitesi’nde eğitim aldım. Çok iyi bir üniversite, orada okumaya devam etmek istiyorum. Ancak orada okumanın maliyeti oldukça yüksek. Tıp okumak istiyorum. Araştırmalar yapıp insanlığa ve kendi milletime yardımcı olmak istiyorum. Eğitimimi tamamladıktan sonra ülkeme geri dönüp vatandaşlarımıza hizmet etmeyi amaçlıyorum” dedi.

     Rawend başarılı bir öğrenci olmasının yanısıra İsveç’te bir Kürt halay grubuna liderlik ediyor. Rawend’in başarısı sadece okulla sınırlı değil. Başkanlık ettiği halay grubu şu ana kadar katıldığı iki festivalde de birinci oldu.

     RÛDAW

     15 AĞUSTOS 2019

 

595 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir