Farklı Renklerde Parlayıp Işıldayan Bir Balık Türü Keşfedildi

 

isediyani

Zincir kedi balığı adlı bir balık türü, utangaç ve diplerde saklanan bir balık olmasına rağmen oldukça parlak bir görünüşe sahip. Bu balığın parlama şekli, geri kalan tüm biyoışıklı canlılardan daha farklı.

 

     Zincir kedi balığı adlı bir balık türü, utangaç ve diplerde saklanan bir balık olmasına rağmen oldukça parlak bir görünüşe sahip. Bu görünüşün arkasında yatan süreç ise pek de alışılageldik bir süreç değil. Bu balığın parlama şekli, geri kalan tüm biyoışıklı canlılardan daha farklı.

     Zincir kedi balığı, Güney Kaliforniya ve Kuzeydoğu ABD kıyılarında yaşayan sevimli ve utangaç bir kedi balığı türü. Bu balığın parlama şekli, geri kalan tüm biyoışıklı canlılardan daha farklı. Zira zincir kedi balıkları parlamalarını bir proteine değil, triptofan adı verilen amino asitlerin ilginç bir diziliminden arta kalan atıklarla sağlıyorlar. Bu kedi balıkları genelde okyanus ve deniz tabanında pusuya yatıp diğer deniz canlılarını pusuya düşürmek için hazır bekliyorlar.

     Bu canlıların neden parladığı kesin olarak bilinmese de bazı fikirler var. Örneğin farklı renkte parlayan dişi ve erkekler bu sayede çiftleşme partneri bulabiliyor. Ayrıca parlamayı sağlayan proteinler bakterilerle mücadelede de oldukça etkili oluyor. Okyanus tabanında bu özellik çok faydalı oluyor.

     SCIENCE MAGAZINE

     8 AĞUSTOS 2019

 

567 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir