Senegal’de Animistler’in Kutsal Adası: Sangomar

 

isediyani

Senegal’in Atlas Okyanusu kıyısındaki Saloum Deltası’nın 200 adasından biri olan ve sadece bir çobanın yaşadığı Sangomar, Animistlerce büyük rûhları barındırdığına inanıldığı için kutsal kabul ediliyor.

     Senegal’in Atlas Okyanusu kıyısındaki Saloum Deltası’nın 200 adasından biri olan ve sadece bir çobanın yaşadığı Sangomar, Animistlerce büyük rûhları barındırdığına inanıldığı için kutsal kabul ediliyor.

     Başkent Dakar’ın 165 km güneyinde yer alan ve Senegal’de “hayat ağacı” olarak da bilinen baobab ağaçları ile süslü bu ada, biyoçeşitliliği, yaban yemişleri, barındırdığı onlarca kuş türü, beyaz kumdan sahili ve eşsiz manzarasıyla küçük bir cenneti andırıyor.

     İlk Cumhurbaşkanı Léopold Sédar Senghor’un ikinci uçağına adı verilen Sangomar, ülke nüfûsunun % 15’ini oluşturan üçüncü etnik topluluğu Sererler’in dilinde “Rûhların Yeri” anlamına geliyor. Saloum Deltası’nın batı ucundaki Djiffer Burnu’nun bir koluyken kıyı erozyonu nedeniyle zamanla karayla bağlantısı kesildikten sonra ada şeklini alan Sangomar, rûhların en büyüğünü barındırdığına inandıkları için ülkenin % 1’ini oluşturan Animistlerce kutsal kabul ediliyor.

     Senegalli Animistler, yılın belli dönemlerinde “kutsal ada”ya gelerek, birkaç gün kalıp denize akan küçük ve tek nehrinde yıkanıyor, orada olduklarına inandıkları rûhlara ibadet edip kurban kesiyor.

     UNESCO’nun koruması altındaki ve sadece belli bir kısmının ziyaretçilere açık olduğu adanın tamamını gezmek için komşu ada Dionewar’daki yetkili Animist aileden izin almak gerekiyor. Büyük boyutta yengeçlerin bulunduğu adadaki ziyarete açık alanlarda, balıkçılar akşama doğru çadır kurup geceleri denize ağ salıyor. Gün ağardığında ise balıkçılar ağlarına takılan balıkları toplayıp Djiffer’de satmaya gidiyor.

    Balıkçıların yanısıra Sangomar’ı Senegal’e özgü el yapımı ve rengarenk sandallarla yerli yabancı turistler de ziyaret ediyor. Turistlerin dışında hastalar, sıkıntıda olanlar ve zengin olmak isteyenler de adaya giderek, adak adayıp rûhlardan yardım talep ediyor.

     Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Dionewar ve Niodior adalarının sakinleri de ürünlerinin zarar görmesini engellemek için hasat dönemlerinde evcil hayvanlarını büyük teknelerle komşu ada Sangomar’a gönderiyor. Hayvanlar, başlarında bir çobanla yağmur sezonuna kadar burada kalıyor.

     Yıllardır çobanlık yapan ve “kutsal ada” Sangomar’ın tek sakini olan çoban Mamadou Sow, adada hayvanlarıyla geçirdiği hayatını anlattı. Sow, 25 yıldır Sangomar’da çobanlık yaptığını, sadece yağmur sezonunda adadan ayrıldığını söyledi. Biri erkek biri kız iki çocuğunun olduğunu belirten Sow, geçimini bu işle sağladığını ve hayatından memnun olduğunu ifade etti. Şu anda 60’a yakın ineği güttüğünü dile getiren Sow, “İşimi severek yapıyorum. Çocukluğumdan bu yana hayvanlarla iç içe olduğumdan bu meslekten kopamadım. Şehir hayatının gürültüsünden uzak bu eşsiz güzellikteki adada hayvanlarımla baş başa yaşamak bana huzur veriyor” dedi. Sow, geceleri hayvanları sahil kenarında dinlenirken, kendisinin de adanın sakinliğinde ibadetle meşgul olduğunu söyledi. Kur’ân-ı Kerim okuyup namaz kıldığını kaydeden Sow, “Adada bazen garip hadiselerle karşılaşıyorum ama korkmuyorum. Sangomar’da belki cinler yaşıyor olabilir, Biz Müslümanlar olarak zaten cinlere inanıyoruz. Bu yüzden korkmaya gerek yok” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI

     9 AĞUSTOS 2019

 

553 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir