Antalya’da 350.000 Yıllık El Baltası Bulundu

 

isediyani

Antalya (Adalya) ilimizde insanlık tarihinin başlangıcından bugüne izler taşıyan Karain Mağarası’nda yapılan kazı çalışmalarında 350.000 yıl öncesine ait el baltası bulundu.

 

     Antalya (Adalya) ilimizde insanlık tarihinin başlangıcından bugüne izler taşıyan Karain Mağarası’nda yapılan kazı çalışmalarında 350.000 yıl öncesine ait el baltası bulundu. İki ucu keskin, sivri uçlu el baltası Nendertaller’e ait. Daha önce 2007 yılında da aynı mağarada 400.000 yıllık el baltası bulunmuştu.

     Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, yaptığı açıklamada, Karain Mağarası’nda bu yıl gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. Kazıların son gününde kazı ekibinin mağaranın 400 m yüksekteki E gözünün Orta Paleolitik Dönem katmanlarında önemli bir buluntuya ulaştığını aktaran Taşkıran, “Kazıda boyutları bir insan eli kadar olan, iki tarafı keskin ve sivri uçlu, günümüzden 350 bin yıl önceye ait el baltası bulundu. Baltanın, günlük işlerde ve avda kullanıldığını düşünüyoruz” dedi. Taşkıran, mağaradaki kazılarda daha önce de benzer bir el baltası bulduklarını kaydetti. Kazılarda el baltası gibi eşyaların bulunmasının mağaranın bir yaşam alanı olduğu görüşlerini güçlendirdiğine işaret eden Taşkıran, “Bulunan el baltasının kargı ucuna takılarak, mızrak şeklinde avcılıkta ya da kesme, parçalama işlerinde kullanıldığını değerlendiriyoruz. Mağarada alet yapıp, ateş yakıp, avladıkları hayvanların etlerini kemiklerinden ayırmışlar” diye konuştu.

     Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran ve ekibi, 400 m yükseklikteki mağaranın E gözünde birçok kemik bulmuştu. Kemikler incelediğinde büyük memelilere ait kaburga kemikleri, dişler ve iskelet kemikleri olduğu anlaşıldı. İlk defa çok büyük bir hayvana ait kalça kemiği ile çene ve dişler bulan ekip, 350.000 yıllık olduğunu düşündükleri kemiklerin aslan (pantheraa spelea intermedia), fil (elephas antiquus) ve su aygırına (hippopotamus amphibius) ait olduğunu tespit etti.

     Döşemealtı semtindeki 500.000 yıl öncesine ışık tutan Karain Mağarası’nda 1946 yılından bu yana kazı çalışmaları sürdürülüyor. Su aygırı, gergedan, fil gibi hayvanlar ile dünyada nesli tükenen homo neanderthal insanların kalıntılarının bulunduğu mağara, insanlık ve doğa tarihine de ışık tutuyor.

     Antalya kent merkezine 27 km uzaklıktaki Katran Dağı’ndaki Karain Mağarası, Anadolu’da en eski yerleşim birimleri arasında yer alıyor. Antalya – Burdur karayoluna bakan ve merdivenle tırmanılan 400 m rakımlı tepedeki mağaranın, Neandertal insanların yaşadığı Paleolitik Dönem’den Roma zamanına kadar sürekli iskân olarak kullanıldığı biliniyor.

     ANADOLU AJANSI, ARKEOFİLİ

     7 AĞUSTOS 2019

 

594 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir