Güneş’ten 40 Kat Daha Ağır Bir Karadelik Keşfedildi

 

isediyani

Bilim insanları, 15A galaksisinin merkezinde bulunan ve 40 milyar Güneş’i içine çekebilecek kadar büyük bir karadelik keşfetti.

 

 

     Bilim insanları, 15A galaksisinin merkezinde bulunan ve 40 milyar Güneş’i içine çekebilecek kadar büyük bir karadelik keşfetti.

     Dolaylı ölçüm yolları ile boyutu saptanan Holmberg 15A galaksisinin merkezinde bulunan karadeliğin 40 milyar Güneş’i yutabilecek kadar büyük olduğu belirtildi. Bu karadeliğin Dünya’dan yaklaşık 700 milyon ışık yılı uzakta olduğu ve şimdiye kadar keşfedilen en büyük karadeliklerden biri olduğu açıklandı.

     Bu karadeliğin keşfinin bilim dünyası için önemi oldukça büyük, zira Astrophysical dergisindeki bir yazıya göre, bunun dolaylı ölçüm teknikleriyle boyutu saptanan ilk karadelik olduğu anlaşıldı.

     Holmberg 15A galaksisinin, “galaksi dinamiğine” dayandırılarak yapılan araştırmalarda karadeliğin kütle cinsinden Güneş’ten 310 milyon kat daha büyük olduğu da edinilen bilgiler arasında. Bilim insanları, şimdilik ayrıntılı bir modelleme yaparak sonuçları gözlemleriyle karşılaştırmayı planlıyor.

     ASTROPHYSICAL, SCIENCE ALERT

     7 AĞUSTOS 2019

 

505 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir