Kürtler’in Seyyahlığı Bile Ayrı Bir Güzel: Şırnaklı Köylü Çift, İneklerini Satıp Dünyayı Geziyor

 

isediyani

Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Balveren (Gundıkê Melê) köyünde yaşayan Feyzullah Artuç – Taybet Artuç çifti, 10 yıldır ineklerini satıp dünyayı geziyorlar.

 

     Şırnak (Şehr-i Nûh) ilimizin Balveren (Gundıkê Melê) köyünde yaşayan Feyzullah Artuç – Taybet Artuç çifti, 10 yıldır ineklerini satıp dünyayı geziyorlar.

     Şırnak merkeze bağlı Balveren (Gundıkê Melê) köyünde ilkokul mezunu çiftçi Feyzullah Artuç (50), okuma yazma kursuna giden eşi Taybet Artuç (48) ile birlikte 10 yıldır dünyayı geziyor. İneklerini satıp dünya ülkelerini tek tek gezen 5 çocuk sahibi çift, bu kez Avrupa turuna çıktı. 10 yıldır dünyanın farklı ülkelerini Kürt kıyafetleri ile gezen çift, yaklaşık bir ay içinde 20’ye yakın Avrupa ülkesini ziyaret etmeyi hedefliyor.

     Yurtdışı gezilerinde eşini yanından ayırmayan Feyzullah Artuç’un bu yılki gezi rotası Avrupa ülkeleri oldu. Bugüne kadar Azad Kürdistan, Suriye, Irak, İran, Ermenistan, Gürcistan, Rusya, Küba, Japonya, Brezilya ve Katar gibi ülkeleri ziyaret eden Artuç çifti, gittikleri her ülkede Kürt kıyafetleriyle geziyor.

     Yabancı dil bilmedikleri için gittikleri ülkelerde insanlarla işaret diliyle anlaşan Artuç çifti, bu yıl Fransa Konsolosluğu’ndan aldıkları vizeyle Fransa, İtalya, Almanya, İsveç gibi Avrupa’nın birçok ülkesini gezecek.

     Feyzullah Artuç, ahırdaki ineğini satıp Avrupa turuna çıktığını söyledi. Eşiyle birlikte Paris’e gittiklerinde Eyfel Kulesi önünde yöresel kıyafetlerle halay çekip sac ekmeği pişireceklerini belirten Artuç, “10 yıldır eşimle beraber yurtdışına çıkıyoruz. Daha önce Japonya, Katar, Brezilya, Küba, Rusya gibi birçok ülkeyi dolaştık. Bu sene de Avrupa ülkelerine gideceğiz. Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, İsveç gibi ülkeleri dolaşacağız. 25 – 30 gün içerisinde tahminen 15 – 20 ülkeyi gezmeyi hedefliyoruz” dedi. Amacının dünyayı gezerek tanımak olduğunu belirten Artuç, sözlerine şunları ekledi: “Amacımız bu küçük dünyaya gelmişken tanımadan gitmemek. Hayat kısa, hayata başlarken dünyamızı tanımak istiyoruz. Bilim insanları, dünyanın meydana gelişini, ağırlığını, çapını ölçmüşler. Biz de Şırnaklı bir çiftçi olarak Fransa’ya gidiyoruz. Bilim insanları dünyayı böyle keşfetmişken, her yönüyle kanıtlamışken, Fransa’ya gitmek, dünyayı gezmek bize fazla gelmemeli. Kendimizi tanıtmak istiyoruz. Başka kültürleri tanımak istiyoruz. Kendi yöresel kıyafetlerimizi tanıtmak istiyoruz. Paris’i yerel kıyafetlerimizle dolaşmak istiyoruz. Bir de Avrupa ülkelerinin standartlarını test etmek istiyoruz. Bizdeki hayat standartları nedir, onlardaki hayat standartları nedir? Yani bunu karşılaştırmak istiyoruz. Kültürleri yerinde tanımak, öğrenmek istiyoruz. Kendi kültürlerimizi de bütün dünyaya tanıtmak istiyoruz. Önümüzdeki sene de Mısır ve Avustralya var. Önümüzdeki 2 sene içerisinde bütün kıtaları, bütün dünyayı dolaşmış olacağız.” Gezileri için aylar öncesinden hazırlıklar yaptığını ve uygun biletler aldığını kaydeden Artuç, “Biz çiftçiyiz. Sınırlı bir gelirimiz var. Otostopçu değiliz ama ona benzer şekilde yolculuk yapıyoruz. Aylar öncesinden biletlerimizi kesiyoruz. Geçimimizi hayvancılık ve tarımla sağlıyoruz. Burada ticarî minibüsüm de var. Eşim bir büfe işletiyor. Lüks otellere, lüks restoranlara gitmeyeceğiz. İtalya’da bildiğim kadarıyla küçük bir su 2 – 3 Euro arası. Tasarruf etmeye çalışacağız” diye konuştu. Artuç, Avrupa gezisini karayoluyla yapacaklarını dile getirdi.

     AJANSLAR

     4 AĞUSTOS 2019

 

823 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir