Ahlat’ta 883 Yıllık Kitabe ve 5000 Yıllık Seramikler Bulundu

 

isediyani

Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Ahlat (Xelat) ilçesinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında 883 yıllık kitabe ile 5000 yıl öncesine ait seramikler bulundu.

 

     Bitlis (Zûlqarneyn) ilimizin Ahlat (Xelat) ilçesinde yürütülen kazı çalışmaları sırasında 883 yıllık kitabe ile 5000 yıl öncesine ait seramikler bulundu.

     Ahlat Müze Müdürlüğü başkanlığında doktora, yükseklisans ve lisans öğrencilerinden oluşan 20 kişilik ekiple kaya bloklarının üzerine kurulu kalede yapılan yüzey araştırmalarında tespit edilen ilk bulgular, bölgenin tarihi konusunda önemli bilgilerin elde edilmesini sağladı.

     Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı ve Eski Ahlat Şehri Kazıları Bilimsel Koordinatörü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Kulaz, yaptığı açıklamada, iç kale kazısına başlamadan önce belgelemek ve bilgi edinmek amacıyla yüzey araştırması yaptıklarını söyledi. Bu çalışma sırasında kalenin kuzeydoğu cephesindeki surlarda 883 yıllık bir kitabe tespit ettiklerini anlatan Kulaz, şu bilgileri verdi: “Kaynaklarda, 640’lı yıllarda İslam ordularının Ahlat’ı kuşatması sırasında bir kalenin varlığından sözediliyor. İslam orduları elçilerinin, Ahlat Kalesi’ne Bab-ı Rum (Bab-ı Bidlisî) kapısından alındıkları yazıyor. Bu da 640 yılında burada bir kalenin bulunduğunu ortaya koyuyor.” Sonraki dönemlerde kalede büyük tahribatın yaşandığını aktaran Kulaz, kazının ilerleyen bölümlerinde tahribatın nedenlerini tespit edebileceklerini belirtti. Kalede, Karaz kültüründen, Tunç ve Erken Demir çağları ile Urartu ve Ortaçağ dönemine ait seramikler bulduklarını ifade eden Kulaz, şunları kaydetti: “Elde ettiğimiz bilgiler buranın günümüzden 5000 yıl öncesine kadar yerleşime sahne olduğunu gösteriyor. Ahlat tarihinde yeni verilerin elde edilmesi açısından buranın önemli bir yerleşim olduğunu düşünüyoruz. Kalenin çevresinde, surların dibinde, yüzeyde ve kazı esnasında toprak içinde çeşitli dönemlere ait seramikler bulduk. Sırlı ve sırsız seramiklerin tamamını iç kaleden elde ettik. Bunlar Karaz kültüründen yani M. Ö. 3000’den başlayarak günümüze gelen süreci kapsıyor. Ortaçağ öncesi döneme ait seramiklerin tamamı sırsız. Ortaçağ dönemine ait seramiklerin içerisinde ise hem sırlı hem de sırsız seramikler var.”

     ANADOLU AJANSI

     2 AĞUSTOS 2019

 

369 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir