Neandertaller’den İlk Kez Antik DNA Çıkartıldı

 

isediyani

Cebelitarık (Cebel-i Tariq; Gibraltar)’da yapılan araştırmada Neandertal fosillerinden ilk kez antik DNA çıkartıldı.  

 

 

     Güney – kuzey ekseninde Afrika ile Avrupa arasında, doğu – batı ekseninde de Akdeniz ile Atlas Okyanusu arasında bulunan ve günümüzde Büyük Britanya Birleşik Krallığı’nın işgali altında bulunan Cebelitarık (Cebel-i Tariq; Gibraltar)’ta yapılan araştırmada, Neandertal fosillerinden ilk kez antik DNA çıkartıldı. Araştırmadan elde edilen sonuçlarla, bulunan kafataslarının ait oldukları Neandertaller’in cinsiyeti ve Forbes Taşocağı’nda keşfedilen fosillerin Cebelitarık’ın ötesindeki Neandertaller’le ilişkili olduğu doğrulandı.

     Cebelitarık’taki Neandertal fosilleri paleontoloji alanında yapılmış en önemli keşifler arasında. 1848’de Forbes Taşocağı’nda, 1926’da ise Devil’s Tower’da keşfedilen fosiller kendi türlerinin en çarpıcı örnekleri olarak kabul ediliyor. Yapılan yeni araştırmanın yazarları, Neandertal DNA bileşenlerini izole etmek için dizileme sonrasında oluşan modern kontaminasyonu azaltan bir DNA hazırlama yöntemi kullandı. Doğal Tarih Müzesi’nden Prof. Chris Stringer, “Analizler Devil’s Tower’daki çocuğun erkek, Forbes Taşocağı’ndaki yetişkinin ise kadın ve genetik olarak İspanya’daki daha genç Neandertal kalıntılarına kıyasla Avrupa ve Batı Asya’daki erken Neandertaller’e daha benzer olduğunu doğruladı. Cebelitarık Neandertaller’in yok olmalarından önceki son yerleşimlerinden biri olarak görülüyor, ancak Forbes Taşocağı da pek yeni bir Neandertal yerleşimi değil” diyor.

     Lukas Bokelmann ve meslektaşları, Neandertal kalıntılarındaki DNA muhafazâsını incelemek için Forbes Taşocağı örneğinden 20 mg, Devil’s Tower örneğinden ise 36 mg petröz kemik tozunu analiz etti. Araştırma eşyazarlarından Dr. Selina Brace, “Antik DNA alanında çalışmak için heyecan verici bir dönemdeyiz. Araştırmamızda da görülebileceği gibi, metodolojik gelişmeler ciddi anlamda zorlayıcı materyallerle çalışmamıza olanak tanıyor. Antik DNA üzerinde çalışmak daima aldatıcıdır, ancak elimizdeki bu örneklerin her ikisinin de eski ve ılıman iklimde olması üzerlerinde çalışılmasını özellikle güç kılıyor” diyor.

     Doğal Tarih Müzesi’nden Ian Barnes ise böyle bir projede Leipzig ekibiyle çalışmanın harika olduğunu belirterek ekibin antik DNA, özellikle de Neandertal genomlarına dair incelemelerin geliştirilmesi için önemli çalışmalarda bulunduğunu söylüyor.

     Sonuçlar, görece ılıman iklimlerde, yüksek oranda kontamine olmuş fosillerdeki DNA’yı analiz etmenin mümkün olduğunu göstererek Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Çin gibi bölgelerde bulunan benzer şekildeki antik DNA’nın incelenebileceğine dair umut vaadediyor.

     PHYS, ARKEOFİLİ

     2 AĞUSTOS 2019

 

373 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir