Dünya’nın Çekirdeği 2, 5 Milyar Yıldır Yeryüzüne Sızıntı Yapıyor

 

isediyani

Dünya’nın çekirdeğinin yaklaşık 2, 5 milyar yıldır yeryüzüne doğru sızıntı yaptığı tespit edildi.

 

 

 

     Dünya’nın çekirdeğinin yaklaşık 2, 5 milyar yıldır eriyerek yeraltındaki diğer katmanları oluşturan maddelerle Dünya yüzeyine kadar eriştiği keşfedildi,

     “Geochemical Perspectives Letters” dergisinde yayınlanan ve 10 bilim insanı tarafından yapılan çalışma, Dünya’nın çekirdeğinde yaşanan ve nedeni tespit edilemeyen erime sonucunda çekirdekte yer alan demir ve nikel karışımı tungsten elementinin, yeraltındaki diğer katmanları oluşturan maddelerle birleşerek Dünya yüzeyine kadar çıktığını ortaya koydu. Avustralya’nın batısında yer alan Pilbara bölgesiyle, Hint Okyanusu’ndaki Reunion Adası ve Kerguelen Takımadaları’ndaki toprak katmanlarında yapılan çalışma sonucunda, sızıntının Dünya’nın yaklaşık 2900 km derinliğinde başladığı keşfedildi.

     Yaklaşık 4, 5 milyar yaşındaki Dünya’nın ilk 2 milyar yıllık periyotta çok az değişime uğradığına işaret eden araştırmacılar, son 2, 5 milyar yıldır devam eden sızıntının sebebinin tespit edilemediğini belirtti. Bilim insanları, çalışmanın bulgularının, yıllardır merak edilen çekirdek ve manto arasında herhangi bir madde aktarımının olup olmadığı sorusuna yanıt verebileceğini kaydetti.

     GEOCHEMICAL PERSPECTIVES LETTERS, THE CONVERSATION

     2 AĞUSTOS 2019

 

341 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir