Samanyolu Galaksisi’nin Gerçek Şekli Bilinenden Farklıymış

 

isediyani

Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin de içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’nin 3 boyutlu haritasını çıkardı.

 

 

     Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin de içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’nin 3 boyutlu haritasını çıkardı. Polonya’daki Varşova Üniversitesi ve ABD’deki Ohio Eyalet Üniversitesi ile Britanya’daki Warwick Üniversitesi’nden bilim insanları, 6 yıllık bir çalışmanın ardından, önceki çizimlerden daha büyük ve detaylı ölçekteki 3 boyutlu Samanyolu haritasını oluşturmayı başardı.

     Bilim insanları, galaksinin nasıl bir şekle sahip olduğunu, diğer galaksilerin şekil varsayımları ve yaptıkları gözlemlere dayanarak ortaya çıkardı. Buna göre Samanyolu Galaksisi, eğimli bir yapıya sahip.

     Samanyolu Galaksisi’nin daha detaylı haritalandırılması amaçlanan çalışmada, bunun için değişken Sefeid Yıldızları’nın Güneş Sistemi’ndeki gök cisimlerine uzaklığı incelendi. Sefeid Yıldızları, fazlasıyla değişken bir yapıya sahip ve bu sayede sürekli olarak büzüşüp genleşiyor. Bu da onların parlaklığını değiştiriyor. Parlaklıkların değişken dalga boylarının kullanılarak yıldızın periyodunun belirlenmesi yıldızların gezegenimize olan mesafesini belirliyor.

     Çalışmanın başyazarlarından Dorota Skowron, önceki çalışmaların aksine bu araştırmada Sefeid Yıldızları’yla Güneş’in arasındaki uzaklığı doğrudan hesaplayan bir yöntem kullandıklarını belirtti. Skowron, bu yıldızlara olan uzaklığın % 5’lik hata payıyla ölçülebildiğini ve araştırmaların temelinde de yattığını söyledi. Bu kapsamda yaklaşık 2400 Sefeid yıldızını 6 yıl incelediklerini vurgulayan Skowron, buldukları sonuçlar ışığında 3 boyutlu Samanyolu haritasını çıkarmayı başardıklarını kaydetti. Skowron, 3 boyutlu Samanyolu haritasının galaksinin geçmişi ve yapısı ile yıldızların oluşumları sonrası hareket ve yayılmalarını daha iyi öğrenmek için oldukça önem arzettiğini bildirdi.

     SCIENCE, SPACE

     2 AĞUSTOS 2019

 

226 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir