Adıyaman’da Koma Genê Kürt Krallığı’na Ait Üç Katlı Mağara Bulundu

 

isediyani

Adıyaman (Semsur) ilimizin Kahta (Kolik) ilçesine bağlı Teğmenli (Kergûrağ) köyünde, Koma Genê Kürt Krallığı döneminde kült alanı olarak kullanıldığı düşünülen üç katlı mağara bulundu.

 

     Adıyaman (Semsur) ilimizin Kahta (Kolik) ilçesine bağlı Teğmenli (Kergûrağ) köyünde, Koma Genê Kürt Krallığı döneminde kült alanı olarak kullanıldığı düşünülen üç katlı mağara bulundu. 100 m yükseklikteki mağara, 1800 yıllık. Mağaranın üç katlı kaya yerleşim alanı olduğu belirlendi.

     Adıyaman Müze Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kahta – Diyarbakır karayolunun 20. km’sindeki Teğmenli (Kergûrağ) köyünde yaşayan vatandaşların haber vermesiyle bölgeye giden ekipler, bir dağın yamacında üç katlı mağara bulunduğunu tespit etti. AFAD İl Müdürlüğü ekiplerinin lojistik ve teknik desteğiyle mağaraya tırmanan ekip, mağaranın içini görüntüledi.

     Mağaraya giren ekip içeride inceleme yaparak, yapının hangi döneme ait olduğunu tespit etti. En az 100 m uzunluğundaki sarp kayalara oyulmuş mağaraların birbirine bağlı olduğu ortaya çıktı. Yerden yaklaşık 40 m yükseklikte başlayan mağaraların zeminin katının diğer katlardan bağımsız olduğu, zemin kat üzerindeki 3 katlı mağaraların içten merdiven ile birbirine bağlı olduğu görüldü. 1800 yıl önce zemin kat hariç 3 katlı yapılan mağaralar yapısıyla göz kamaştırdı.

     Kaya yerleşim yerinde iki farklı yerde iki farklı yazıtın olduğu gözlendi. Geniş odalar ve farklı yazıtların bulunduğu mağaraların kraliyet kültü (tapınma alanı) olabileceği tahmin ediliyor.

     Adıyaman Müze Müdür Vekili Mehmet Alkan gazetecilere yaptığı açıklamada, mağaranın alt katının zeminden 40 m yüksekliğe sahip olduğunu, ikinci ve üçüncü katının ise oyma merdivenlerle birbirine bağlandığını söyledi. Ekiplerin mağara içerisinde oluşturulmuş geniş odalar ve yazıtlarla karşılaştığını belirten Alkan, şunları kaydetti: “Mağaranın kraliyet kültü (tapınma alanı) olabileceğini tahmin ediyoruz. Üç katlı ve içten merdivenle birbirine bağlı bu kaya yerleşiminde iki farklı yerde iki yazıt tespit edildi. Bu yazıtlardan birincisi ‘Baxios’’un mağaraları’ şeklinde tercüme edilmektedir. Baxios burada Tanrı Dionysos olabileceği gibi, Baxios adında bir kişinin ismi olma ihtimali de var. İkinci yazıtta ise ‘Büyük Kral Mizradates’in oğlu ve torunu’ şeklinde geçmektedir. Buranın Koma Genê krallarından Kral Mizradates’in kült alanı olarak düşünülmektedir.”

     Mağaraya tırmanarak içeriyi görüntüleyen Müze Müdürlüğü Uzmanı Arkeolog Mustafa Çelik de mağaraların “kaya yerleşim alanı” olduğunu dile getirerek, “Var olan yazıtlardan buranın bir kült alanı olabileceğini düşünmekteyiz. İçeride yer yer sunu çukurları, haricî su depolayabilecekleri alanlar mevcut” şeklinde konuştu. Üç katlı kaya yerleşim alanı olan ve M. S. 2. yy’a ait alan olduğunu belirten Çelik, kaya yerleşiminin içinde gözetleme ve su depolama alanları olduğunu söyledi. Müze Müdürlüğü Uzmanı Mustafa Çelik şunları kaydetti: “100 m yükseklikte 90 derece eğime sahip biz burada AFAD’dan gerekli, lojistik eğitim desteği alarak yukarı çıkabildik, dağcılık tekniklerini kullandık. Yukarıya çıktığımızda ilk katta bağımsız bir kaya yerleşim alanı gördük. Ancak ikinci kata çıktığımızda birbirine merdivenler ile bağlantılı yukarıya doğru tırmanan bir nevi tripleks diyebileceğimiz bir kaya yerleşim alanı gördük. İçerisinde yer yer gözetleme alanları mevcut, burada var olan yazıtlarda buranın bir kült alanı olabileceğini düşünmekteyiz. İçerde sunî çukur alanlar mevcut, haricî su depolayabilecekleri alanlar var. Tarih olarak yazıtlardan M. S. 2. yy’a ait Koma Genê krallarından Mizridates’in kraliyet kült alanıdır.”

     ANADOLU AJANSI, SPUTNİK, BASNEWS, ARKEOFİLİ, SEDİYANİ HABER

     30 TEMMUZ 2019

 

432 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir