Mısır’da Deniz Altındaki Batık Şehirde Tapınak Bulundu

 

isediyani

Sular altındaki Antik Mısır şehri Heracleion’da, tapınak kalıntıları, altın takılar, sikkeler ve bir tören teknesinin eksik parçası keşfedildi.

 

 

     Sular altındaki Antik Mısır şehri Heracleion’da, tapınak kalıntıları, altın takılar, sikkeler ve bir tören teknesinin eksik parçası keşfedildi. Mısır Eski Eserler Bakanlığı, bu yılki sualtı arkeoloji kazıları sırasında eski Mısır şehrine dalış yapan arkeologların bir Yunan tapınağı kalıntıları ve muhtelif arkeolojik bulgular keşfettiğini açıkladı. Açıklamaya göre, şu anda sular altında bulunan antik Mısır kenti Heracleion’a (Thonis olarak da bilinir) dalış yapan dalgıçlar, bir tapınağa ait kalıntılar ve daha önce bir kısmı bulunan batık ören teknesinin eksik kalıntıları ile altın takılar, madenî paralar buldular.

     Adını kenti ziyaret ettiğine inanılan mitoloji kahramanı Herkül’den alan batık antik kent Heracleion, 8. yy’da Akdeniz’in kıyısında, Nil Nehri’nin kenarına kurulduğunda hareketli bir metropoldü. Ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra bu kentteki tapınaklarından birinde taç giymişti. Kent daha sonra sulara gömüldü ve yaklaşık 1500 yıldır 45 m su altında buluyor.

     Sualtı arkeologları batık kenti keşfettikleri 2000 yılından beri Heracleion’da muhtelif arkeolojik kalıntılar keşfettiler. Son iki aylık sualtı arkeoloji kazısı sırasında, arkeologlar deniz dibinde yaklaşık 1 m balçık altında gömülmüş ri taş sütûnlara sahip bir Yunan tapınağın kalıntılarını bulmayı başardılar.

     Heracleion’da Mısırlı ve Avrupalı ​​arkeologlardan oluşan kazılar, 19 yıl önce batık kenti keşfeden sualtı arkeologu Franck Goddio tarafından yönetiliyor. Ekibin tapınağın keşfini teknolojik tarama yöntemleri ile keşfettiği belirtildi.

     Tarama verilerine göre hareket eden arkeologlar, bir de batık tören teknesinin parçalarına ulaşmayı başardılar. Geçmiş kazılarda, arkeologlar, 75 batık tekne kalıntısı bulmuşlardı ama bunların çoğu yarımdı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, yeni tekne bulgu, büyük olasılıkla tören amaçlı kullanılan 61 numaralı batık teknenin eksik parçasıydı. Arkeologlar botu biraraya getirdiklerinde, tören teknesinin 13 m uzunluğunda ve 5 m eninde olduğunu ortaya çıkardırlar.

     Gemi kalıntılarının içinde küçük çaplı bir de hazine vardı. Bronz ve altın sikkelerin yanısıra mücevherlerin de aralarında olduğu hazinenin içinde yer alan bronz sikkeler, 283’den 246’ya kadar olan Kral II. Ptolemy’nin tarihine ait.

     Ekip alanda ayrıca, 3. ve 4. yy’lara ait çanak çömlek parçaları da buldu.

     Sualtı arkeologları, Heracleion’un yanısıra, Ebû Qir Körfezi’ndeki İskenderiye kentinde bulunan Canopus’un sualtı bölgesini de araştırdı ve bu batık kentin alanının 1 km kadar daha geniş olduğunu tespit ederek, eski bir bina kompleksi buldu. Canopus’ta ayrıca Ptolemaik, Bizans ve İslamî dönemlere ait sikkeler ve Ptolemaik zamanlara ait bilezikler ve küpeler buldular.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ, ARKEOLOJİK HABER

     30 TEMMUZ 2019

 

316 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir