Etiyopyalılar 224 Milyon Fidan Dikerek Dünya Rekoru Kırdılar

 

isediyani

Etiyopya’nın Güney Milletleri, Milliyetleri ve Halkları (Yädäbub Bḥer Bḥeräsäbočna Hzboč Kllə) eyaletinde 12 saatte 200 milyon fidan toprakla buluşturularak dünya rekoru kırıldı.

 

     Etiyopya’nın Güney Milletleri, Milliyetleri ve Halkları (Yädäbub Bḥer Bḥeräsäbočna Hzboč Kllə) eyaletinde 12 saatte 200 milyon fidan toprakla buluşturularak dünya rekoru kırıldı.

     Etiyopya Başbakanı Abiyyi Ahimad Alii’nin ülke çapında başlattığı 4 milyar ağaç projesi kapsamında bugün ülkenin Güney Milletleri, Milliyetleri ve Halkları eyaletinde onbinlerce kişinin katılımıyla 200 milyon fidan dikildi. Rekor denemesi için bazı okul ve hükûmet binaları kapatıldı. Başbakan Alii, vatandaşlara “Dışarı çıkın ve doğaya kendi izinizi bırakın” çağrısı yaptı. Başbakan’ın da kendi ağacını Arba Minx kentinde diktiği ifade ediliyor.

     Başbakan Abiyyi Ahimad Alii’nin bürosundan yapılan açıklamada, “Bugün Etiyopya, dünya rekorunu kırmak için bir girişim başlattı” denildi. Etiyopyalı yayın kuruluşu FBC de öğleden sonra itibarıyla 224 milyondan fazla fidanın dikildiğini ve Hindistan’a ait önceki rekorun kırıldığını duyurdu. Hindistan’da 2016 yılında yaklaşık 800 bin kişinin katılımıyla 24 saatte 50 milyondan fazla fidan dikerek bu alanda rekor kırılmıştı.

     Etiyopya’daki Çevre Koruma ve İklim Değişikliği ofislerinin organize ettiği etkinlikte fidanların dikildiği alan onbinlerce dönümü kapladı.

     Etiyopya Başbakanı Abii’nin Mayıs ayında başlattığı “Yeşil Miras İnisiyatifi”, yıl sonuna kadar ülkede 4 milyar ağaç dikmeyi hedefliyor. Gedeo Bölgesi Tarım ve Doğal Kaynaklar Ofisi Başkanı Leta Legesse, basına yaptığı açıklamada, kendi bölgeleri için şimdiden 10 milyon fidanı hazır ettiklerini ve çukurları kazmayı sonlandırdıklarını söyledi. “Yeni bir dünya rekoru kırmak için hazırlıklarımızı sonlandırdık” diyen Legesse, elele vererek Başbakan’ın koyduğu 4 milyar hedefine ulaşmak istediklerini dile getirdi.

     FBC, AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     29 TEMMUZ 2019

 

532 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir