Çin’de Bir Çocuk, Göl Kenarında Oynarken 66 Milyon Yıllık Dinozor Yumurtası Buldu

 

isediyani

Çin’de bir çocuk, göl kenarında oynarken kazara 66 milyon yıllık bir dinozor yuvası buldu.

 

     Çin’de bir çocuk, göl kenarında oynarken kazara 66 milyon yıllık bir dinozor yuvasını keşfetti. Bölge, çok sayıda dinozor fosilinin bulunmasıyla biliniyordu.

     Çin’in Heyuan kentinde bir çocuk, oyun oynamak için Dong Nehri’nin oluşturduğu göle gitti. Annesinin gözetiminde oyun oynayan Jang Yangje, bir anda “garip bir taş” buldu. Çocuğun ilk amacı annesine göre “ceviz kıracağı gibi birşey bulmak” idi. Çocuk, toprağı kazarken garip bir taş gördüğünü belirttikten sonra bu cismi dikkatli şekilde çıkardı. Yapılan incelemeler sonucunda bilime her zaman ilgili olan çocuk, üstündeki halka desenlerinden bunun farklı birşey olduğunu, muhtemelen de dinozor yumurtası olduğunu düşündü. Bu yumurtaların neye benzediğini okulda öğrendiğini belirten çocuk annesini çağırdı. Daha sonra da yerel müzeyle iletişime geçtiler. Yetkililer gelip yumurtayı alana kadar anne ve oğlu yumurtanın başında beklediler.

     Bölgeye gelen uzmanlar, garip taşın dinozor yumurtası olduğunu ve bölgenin de dinozor yuvası olduğunu onayladılar. Hemen çalışmaları başlatan uzmanlar, çocuğun bulduğuna benzer 10 adet yumurta daha buldular. Uzmanlar, yumurtaları daha detaylı incelemek için Heyuan Dinozor Müzesi’ne götürdü. Bu yumurtaların 66 milyon yıllık olduğu düşünülüyor.

     Heyuan bölgesi, dinozor fosillerinin sık sık ortaya çıktığı bir bölge olarak biliniyor. Bir dönem bölgedeki dinozor nüfûsunun 3 milyonu bulduğuna inanılıyor.

     DAILY MAIL

     25 TEMMUZ 2019

 

399 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir