Orman Gönüllüsü Kırmızı Karıncalar

 

isediyani

Eskişehir’de bulunan Çatacık Ormanları’nda yaşayan kırmızı orman karıncaları, yılda ortalama 14, 5 kg zararlı böceği toplayıp besin kaynağına dönüştürerek sağlıklı ağaçların yetişmesine katkıda bulunuyorlar.

     Eskişehir (Duriliye) ilimizin Mihalıççık (Mihalıç) ilçesine bulunan Çatacık Ormanları’nda yaşayan ve ormandaki zararlı böceklerle mücadele eden kırmızı orman karıncaları, yılda ortalama 14, 5 kg zararlı böceği toplayıp besin kaynağına dönüştürerek sağlıklı ağaçların yetişmesine katkıda bulunuyorlar.

     Çatacık Ormanları’nda yoğunlukla bulunan ve Latince bilimsel adı “Formica rufa” olan kırmızı orman karıncaları, toprağın 1 ilâ 2 m derinliklerinde barınıyor. Toprak üstündeki ve ağaçlardaki zararlı böcekleri, lavraları ve tırtılları salgıladığı formik asitle etkisiz hale getirerek yuvasına taşıyan karıncalar, ormanların sağlıklaştırılmasında adetâ gönüllü hizmet sunuyor.

     Yaklaşık 300 bin karıncanın bulunduğu bir koloni, bir hektar orman alanda zararlı böcekleri etkisiz hale getiriyor. Eskişehir ve Afyonkarahisar (Qerehisar-ı Sahib)’da yıllık 40 karınca kolonisi, parçalara ayrılarak daha düşük rakımlara ve karınca bulunmayan bölgelere nakledilerek, zararlı böceklerle mücadele sağlanıyor. Ortalama ağırlığı 8 mg olan bir kırmızı orman karıncası, kendi ağırlığının 62 ilâ 100 katı fazlasını kaldırabiliyor. Yılda ortalama 14, 5 kg zararlı orman böceği toplayabilen bir kırmızı karıncanın, sabahın ilk ışıklarıyla başlayan zorlu günlük yaşamı güneşin batmasıyla tamamlanıyor.

     Ormanların zararlı böceklerden arındırılmasında “gönüllü hizmet” sunan bu karıncalar ve mücadelesi, yakın çekimlerle görüntülendi. Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Çatacık Orman İşletme Müdürlüğü Arıkaya Orman İşletmesi Şefi ve Orman Mühendisi Seyda Kanburoğlu Esmer, yaptığı açıklamada, orman zeminin yaklaşık 2 m altında barınan kırmızı karıncaların zararlı böceklerle mücadele ettiğini söyledi. Kırmızı orman karıncalarının salgıladığı formik asitle etkisiz hale getirdiği zararlı böceklerin ve larvalarının doğada artmasına engel olduğunu ifade eden Esmer, “Kırmızı orman karıncaları doğanın dengesini koruyor. Ormanda koloniler halinde yaşıyorlar. Her yuvada ortalama 300 bin karınca bulunuyor. Kolonide ana karınca ve işçi karıncalar var. Ana karınca yuvanın derinlerinde yaşar ve işçi karıncaların taşıdığı maddelerle beslenir” diye konuştu. Esmer, her yıl Nisan aylarında ormanda az bulunan yerlere kırmızı karınca nakli yaptıklarını belirterek, Eskişehir ve Afyonkarahisar’daki ormanlarda yılda 40 yuva nakli gerçekleştirdiklerini bildirdi. Yuvadaki ana karınca ve işçi karıncaların bir kısmını sabahın erken saatlerinde alarak, onların az olduğu bölgede yeni bir yuva oluşturarak yaşamlarını sürdürmelerini sağladıklarını anlatan Esmer, “Taşıdığımız yuvalara yaban hayvanları zarar vermesin diye önlemler alıyoruz. Kırmızı orman karıncasının yer aldığı ormanlarda zararlı böcekler bulunmadığı için sağlıklı ağaçlar yetişiyor” dedi.

     ANADOLU AJANSI

     29 TEMMUZ 2019

 

443 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir