Van’da Urartu Aristokratlarının Mezarlığı Bulundu

 

isediyani

Van (Tuşba) ilimizin Gürpınar (Xawa Sor) ilçesindeki Çavuştepe (Aspeşîn) köyünde bulunan Aspeşîn Kalesi’ndeki 2750 yıllık nekropol alanında, Urartu Kürt Krallığı’nda yönetici sınıfın gömüldüğü yeni bir alan bulundu.

     Van (Tuşba) ilimizin Gürpınar (Xawa Sor) ilçesindeki Çavuştepe (Aspeşîn) köyünde bulunan Aspeşîn Kalesi’ndeki 2750 yıllık nekropol alanında, Urartu Kürt Krallığı’nda yönetici sınıfın gömüldüğü yeni bir alan bulundu.

     Kürt Urartu Kralı II. Serdori tarafından M. Ö. 750 yılında yaptırılan Aspeşîn Kalesi ve kuzey kısmındaki nekropol alanında yürütülen kazı çalışmalarında, Urartular’ın ölü gömme adetleri ve yaşam tarzına ilişkin yeni bilgiler elde ediliyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu başkanlığında antropolog, arkeolog, sanat tarihçi ve restoratörlerlerden oluşan 22 kişilik ekip tarafından 2750 yıllık nekropolde yapılan kazılarda, bilimsel alanda “ilk” olarak değerlendirilen bulgular ortaya çıkarılıyor.

     Önceki yıl, kadın ve erkeğe ait 2777 yıllık iskelet ile bu iskeletlerin üzerinde gümüşten boyunluk, 39 küpe, saç spiralleri, amulet (muska), som altından yapılan aslan protomlu süs iğnesi, mitolojik yaratıklarla bezemeli bir kemer ve sığ tepsi bularak Urartu literatürüne kazandıran kazı ekibi, bu yıl da nekropolün üst kısmında Urartular’da aristokrat kesiminin gömüldüğü, süngerleşmiş taşlardan oluşturulmuş 50 m²’lik yeni bir alan tespit etti.

     Alanında uzman akademisyenler tarafından titizlikle incelenen bölgede, Urartu Kürt Krallığı döneminin ölü gömme adetleri ve yönetici sınıfıyla ilgili yeni bilgilerin elde edilmesi bekleniyor. Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada, definecilerin hedefi haline gelen nekropolde arkeolojik verilerin kaybolmaması için iki yıl önce kazılara başladıklarını söyledi. Urartular’ın ölü gömme adetleriyle ilgili sağlıklı verilere ulaşabilmek için bu yıl da kazılara başladıklarını anlatan Çavuşoğlu, nekropolde daha önce Urartular’a ait iki tür ölü gömme geleneğiyle karşılaştıklarını anlattı. Çavuşoğlu, buldukları alanda Urartular’ın ölü gömme adetleri hakkında yeni bilgilere ulaşarak arkeoloji tarihine katkı sunmak istediklerini belirtti. Urartular’da yakılan cesetlerin belli bir düzen içinde küplere yerleştirildiğini, bu durumun arkeoloji tarihi açısından önemli bir tespit olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şu bilgileri verdi: “Kalede yaşayan yönetici sınıf, buraya gömülmüş. Çok tanrılı dine inanmanın verdiği avantajlarla farklı gömü şekillerini burada görüyoruz. Bu yıl taş tabakadan oluşan yeni bir alan ortaya çıkardık. Bu, bizim açımızdan çok heyecanlandıran bir gelişme. Yakılan cesetlerin küllerinin konulduğu ‘Urne mezarlığı’ diyebileceğimiz yerde, taşlarla kapatılmış 10 m uzunluğunda 5 m genişliğinde bir alan. Bu taşların bazıları çok düzgün bazıları da dağınık. Şimdi buranın ne amaçla kullandığını belirlemeye çalışıyoruz. Nekropol alanlarında şimdiye kadar kazdığımız bölümlerin dışında, çok ilginç bir alan. İçinden farklı şeylerin çıkmasını bekliyoruz. Şimdiye kadar yaptığımız kazılarda Urartular bizi hep şaşırttı. Umarım yakın zamanda burayla ilgili ortaya çıkacak sonuçlar, arkeoloji tarihine katkı sunar.” Çavuşoğlu, kazıları sunduğu desteklerden dolayı Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

     Kazı ekibinde yer alan antropolog Doç. Dr. Hakan Yılmaz da yeni ortaya çıkarılan alanda Urartular’ın yönetici sınıfın mezarlarının bulunduğunu tespit ettiklerini belirtti. Bu alanda milyon yıllık taşların kullanıldığını kaydeden Yılmaz, “Bunlar, süngerleşmiş taşlar. İlk kez böyle bir durumla karşılaşıyoruz. Çok özel bir yer. Urartu yönetici sınıfın gömüldüğü bir alan. Çok önemli bilgiler ortaya çıkacak” diye konuştu.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     29 TEMMUZ 2019

 

489 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir