Midyat’ın Nehile (Enhel) Köyü “Birlikte Yaşam”ın Sembolü

 

isediyani

Farklı dîn ve mezheplerin yanısıra Kürtçe, Arapça, Türkçe ve Süryanice gibi dillerin de buluşma noktası olan Mardin (Mêrdîn) ilimizin Midyat (Midyat û Estel) ilçesine bağlı Nehile (Enhil) köyü, hoşgörü ve “birlikte yaşam”ın örneğini sergiliyor.

     Farklı dîn ve mezheplerin yanısıra Kürtçe, Arapça, Türkçe ve Süryanice gibi dillerin de buluşma noktası olan Mardin (Mêrdîn) ilimizin Midyat (Midyat û Estel) ilçesine bağlı Nehile (Enhil) köyü (resmî ismi Yemişli), hoşgörü ve “birlikte yaşam”ın örneğini sergiliyor.

     Hoşgörünün büyülü kenti Mardin’in sosyo – kültürel yapısını yansıtan Nehile (Enhil) köyü, farklı dîn ve mezheplerin yanısıra Kürtçe, Arapça, Türkçe ve Süryanice gibi dillerin de buluşma noktası oldu. Ezan sesinin çan sesine karıştığı köyün kardeşçe yaşayan sakinleri, hoşgörü ve birlikte yaşamın örneğini sergiliyor. 7 kilise ve 2 cami bulunan köyde vatandaşlar Müslüman, Süryani ve Ézidî olarak 6 bayram kutluyor.

     Muhtarlık heyeti Müslüman ve Süryaniler’den oluşan köyün sakinleri, düğünlerde mutlulukları, taziyelerde acıları paylaşıyor, sorunları birlikte çözüyor. Nehile (Enhil) köyü muhtarı Lokman Acar, yaptığı açıklamada, köyde birarada yıllarca kardeşçe yaşadıklarını söyledi. Köyde yaşayan Süryaniler’in, göç ettiklerinde ev ve arazilerini emanet edecek kadar kendilerine güvendiklerini dile getiren Acar, “2000’li yıllarda da dönüş yapınca evlerini onardılar. Biz de burada kendimize yeni evler kurduk. O evleri yine onlara teslim ettik. Burada beraber yaşıyoruz. Akşam yemeğini birlikte yiyoruz, öğleden sonra birlikte çay içiyoruz. Köyde şu an 514 kişi var. Süryaniler yaz aylarında 150 kişiye ulaşıyor. 60 – 70 hane de Müslüman var. Ayrıca Ézidî aileler de var” diye konuştu. 50 yıl önce köylerinde dişçi, marangoz, terzi ve futbol takımı bulunduğunu, terör olaylarından dolayı göç edilmesiyle köyün harabeye döndüğünü, yıllar sonra gelerek köylerini sahiplendiklerini aktaran muhtar Lokman Acar, “O sayede Süryani cemaati de bize güvenerek geldi. Şimdi bu şekilde birlikte yaşıyoruz. Köyümüzü eski günlerine kavuşturmak için çalışıyoruz. Dînlerimizin ve dillerimizin farklı olması asla sorun değildir” dedi. Acar, şöyle konuştu: “Beraber oturuyor, taziyelere, düğünlere gidiyoruz. Çevre köylere de birlikte gidiyoruz. Medeniyet açısından örnek olacak bir köy. Nasıl babalarımız, dedelerimiz beraber yaşamış ise biz de beraber yaşıyoruz. Bundan sonra da böyle devam edecek. Tek sıkıntımız alt ve üst yapı. Bu sorunun da çözülmesiyle köyümüz her yönüyle örnek olacak.”

     Süryaniler’den Efrim Koç (68), 7 yaşındayken köyden ayrılıp ailesiyle İstanbul’a gittiğini, oradan da Avrupa’ya göç ettiklerini söyledi. Köy hayatını çok sevdiği için yaklaşık 15 sene önce tekrar köyüne döndüğünü, yılın 9 ayını köyde geçirdiğini anlatan Koç, 3 ay da torunlarını görmek için Avrupa’ya gittiğini belirtti. “İnsanların emekli olmaya yaklaştıkça köyleri aklına geliyor. Köyün havası güzel, komşularımız güzel. Diyaloğumuz güzel. O nedenle burayı tercih ediyoruz. Burada kardeşçe, birarada yaşıyoruz. Köyde yaşam çok güzel” ifadelerini kullanan Koç, köyde işbirliği ile sorunları çözdüklerini aktardı. Efrim Koç, “Onlar bizim bayramımıza geliyor, biz de onların bayramlarına gidiyoruz. Toplu halde bayramları kutluyoruz. Yine aynı şekilde taziyelere gidip, geliyoruz. Hem hüzün hem de sevinç zamanında beraber oluyor, beraber yaşıyoruz. Hiçbir sorunumuz yok” dedi.

     Kenan Karataş da köyde Müslüman, Süryani ve Ézidîler olarak huzur içinde, birarada yaşadıklarını kaydederek, “Köyümüz mozaiği andırıyor. Sevgi ve saygı içerisinde yaşıyoruz. 6 bayram kutluyoruz” diye konuştu.

     ANADOLU AJANSI

     28 TEMMUZ 2019

 

477 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir