Amazon Ormanları’ndaki Awa Kabilesi İlk Kez Görüntülendi

 

isediyani

Brezilya’nın Amazon Ormanları’nda modern hayattan uzak ve izole bir şekilde yaşayan Awa kabilesi üyeleri, doğal avlanma alanlarında görüntülendi.

 

     Brezilya’nın Amazon Ormanları’nda modern hayattan uzak ve izole bir şekilde yaşayan Awa kabilesi üyeleri, doğal avlanma alanlarında görüntülendi.

     Seneler önce sayıları onbinlerce olan kabile üyelerinden bugün yalnızca 400 – 500 civarı kaldığı düşünülüyor. Ancak koloni döneminde kölelik ve yok edilme riskleri sebebiyle sürekli hareket halinde yaşamaya başlayan Awa kabilesi üyeleri, doğal yaşamın günden güne yok edilmesiyle birlikte tamamen yok olma riskiyle karşı karşıya.

    Görüntülerde, modern hayatla hiçbir temas kurmadığı düşünülen bir kabile üyesinin, avlanma alanında bulduğu bir bıçağı koklayarak incelediği ve daha sonra kendisini kaydeden Guajajara’yı gördükten sonra, yanındaki diğer kabile üyesiyle birlikte bölgeden uzaklaştığı görüldü.

​     Maranhao bölgesinin kuzeyinde çekilen görüntüler, Awalar’a yakın bir bölgede yaşayan Guajajara kabilesi üyelerinden Flay Guajajara tarafından kaydedildi. Flay Guajajara, bölgenin izole edilmiş yerli halkını korumak için düzenlediği kampanyalarla bilinen bir kabile üyesi.

     Awalar ile ilgili konuşan Flay şunları söyledi: “Onlar hiçbir toplulukla temas kurmamış ve 519 yıldan fazla bir süre boyunca zorluklar yaşamış insanlar. Biz onlarla hiç temas kurmadık, ancak büyük ormanın derinliklerinde yaşadıklarını her zaman biliyorduk.”

     Brezilya hükûmetinin de çalışmalarıyla Awa bölgesi şu an herkesten arındırılmış durumda olsa da, kabile bu defa da, bölge için farklı planları olan insanlar tarafından kasıtlı olarak çıkartıldığına inanılan yangınlarla başa çıkmak durumunda kalıyor.

     SPUTNİK

     23 TEMMUZ 2019

 

627 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir