Negev Çölü’nde 1200 Yıllık Cami Bulundu

 

isediyani

İsrail’in güneyindeki Negev Çölü’nde, yaklaşık 1200 yıl önce inşâ edilmiş, dünyanın bilinen en eski camilerinden biri keşfedildi.

 

 

     İsrail’in güneyindeki Negev Çölü’nde, yaklaşık 1200 yıl önce inşâ edilmiş, dünyanın bilinen en eski camilerinden biri keşfedildi. 7. ya da 8. yy’dan kalma kalıntılar, Beduwin kasabası Rehat’ta bulundu.

     İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA), bölgedeki inşaat çalışmaları sırasında caminin açığa çıkarıldığını söyledi. IAA, bölgedeki bu dönemden beri bilinen ilk caminin, Mekke (Suudî Arabistan) ve Kudüs (İsrail)’te bulunanların yaşına rakip olduğunu söyledi.

     Kazı yöneticileri Jon Seligman ve Şeher Zur, caminin “dünyanın her yerinde nadir bir keşif” olduğunu söylüyor.

     Araştırmacılar, caminin cemaatinin yerel çiftçiler olduğuna inanıyor. Bina açık havada, dikdörtgen şeklinde ve İslam’ın en kutsal şehri olan Mekke’ye doğru güneye bakan bir “mihrap” ya da bir dûâ nişine sahipti. Seligman, “Bu özellikler, yüzlerce yıl önce bu binanın kullanıldığının kanıtı” diyor.

     Erken İslam Tarihi uzmanı Gideon Avni’ye göre, bu cami, Araplar’ın 636 yılında Bizans eyaletini fethetmesiyle bu bölgeye İslam’ın gelişinden sonra yapılan ilk camilerden biri. Avni, “Bu çalkantılı dönemde köyün ve çevresindeki caminin keşfedilmesi, ülke tarihinin incelenmesine önemli katkı sağlıyor” dedi.

     BBC

     18 TEMMUZ 2019

 

517 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir