İsviçre’de Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

 

isediyani

İsviçre’de bulunan ve Triasik Devri’nden kalma iyi korunmuş fosillerin, yeni bir dinozor türüne ait olduğu açıklandı.

 

 

 

     İsviçre’de bulunan ve Triasik Devri’nden kalma iyi korunmuş fosillerin, yeni bir dinozor türüne ait olduğu açıklandı. Zürih Üniversitesi’nde yapılan analiz sonucunda, 2006 yılında keşfedilen 2, 5 m uzunluğundaki fosilin, daha önce görülmemiş etobur bir yırtıcı dinozor türüne ait olduğu belirtildi.

     Paleontologlar, bu hafta yayınladıkları filogenetik analiz sonuçları doğrultusunda, diğer dinozor türlerinden farklı özelliklere sahip olduğu tespit edilen türe “Notatesseraeraptor frickensis” adını verdi. Araştırmada yer alan Marion Zahner, yaklaşık 30 yıldır İsviçre’nin Frick belediyesinde kazı çalışmaları yapıldığını ve çoğu zaman sadece plateosaurus fosilleri bulunduğunu belirtirken, keşfedilen türün bugünkü kuşların atası olduğunu bildirdi.

     Yeni türün fosilinde neredeyse bütün halde kafatası, 2 eklemli önayak ve midenin bulunduğu, mide bölümü üzerinde yapılan incelemeler sonucunda dinozorun son olarak “Clevosaurus” olarak anılan küçük bir kertenkele türünü yediğinin tespit edildiği de kaydedildi.

     Dinozorun model iskeleti, Frick’teki dinozor müzesinde sergileniyor.

     CNN INTERNATIONAL

     13 TEMMUZ 2019

 

495 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir