Musul Barajı’nın Altında Mitanni Kürt Krallığı’na Ait Saray Ortaya Çıktı

 

isediyani

Yaşanan kuraklık yüzünden çekilen Musul Baraj Gölü sularının altından Bronz Çağ’a ait antik kent harabeleri çıktı. Bunlar arasında en önemlisi, Mitanni Kürt Krallığı’na ait saray.

 

     Yaşanan kuraklık yüzünden çekilen Musul Baraj Gölü sularının altından Bronz Çağ’a ait antik kent harabeleri çıktı. Bunlar arasında en önemlisi, Mitanni Kürt Krallığı’na ait saray. Arkeologlar tarafından yapılan açıklamada, kentin içerisinde 7 m’lik duvarları korunmuş bir saray bulunduğu ve saray odalarının renkli fresklerle donatılmış olduğu ifade edildi.

     Bilim insanları Kemunê olarak adlandırılan siteyi, M. Ö. 15. ve 14. yy’lar arasında Kürdistan topraklarının büyük bir kısmını kapsayan Mitanni Kürt İmparatorluğu dönemine tarihlendiriyor. Bu döneme ait sitelerden yalnızca üç tanesinde Mitanni Sarayı bulunuyor ve sitelerin tamamı imparatorluğun ücra köşelerinde. Yapılan açıklamaya göre diğerlerinin aksine Kemunê, krallığın merkezindeki hayata dair fikirler sunuyor.

     Kürdistan’ın Duhok ilinde bulunan Kürdistan Arkeoloji Organizasyonu arkeoloğu ve kazı eşbaşkanı Hasan Ahmed Qasım yaptığı açıklamada, ilk olarak Musul Baraj Gölü’nün 2010 senesinde çekilmesi ile su altındaki büyüleyici yapıların sadece ufak bir kısmının gün ışığına çıktığını, ancak kazı çalışmalarına yeni yeni başlayabildiklerini ifade ediyor.

     Dicle Nehri’nin 20 m ötesinde inşâ edilmiş saray, nehre yüksek bir noktadan bakıyordu ve sarayın batı yüzü eğimli teras duvar ile destekleniyordu. Saray harabeleri yakınlarında yapılan arkeolojik araştırmalar, şehrin geri kalanının kuzeye doğru yayılım gösterdiğine işaret ediyor. Henüz kısmen de olsa kazı çalışmasında, fırınlanmış tuğla tabakaları ile sıvalı 8 oda günyüzüne çıkarıldı. Sarayın sıvalı duvarları üzerinde canlı renkte mavi ve kırmızı boya izleri bulunuyor. Almanya’daki Tübingen Üniversitesi arkeoloğu ve kazı eşbaşkanı Ivana Puljiz, “Bu saraya benzer şekilde Mitanni İmparatorluğu’nda inşâ edilmiş önemli yapıların renkli freskler ile donatılmış olması çok muhtemel, ancak bu yapılardan çok azı günümüze gelebilmiş. Bu gerçek, Kemunê keşfini arkeolojik açıdan oldukça önemli kılıyor” diyor.

     Bunların yanısıra saray odalarında yazının ilk şekillerinden biri olan Mitanni Çivi Yazısı ile yazılmış 10 adet kil tablet bulundu. Tabletlerin çevirisi Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nde uzmanlarca sürdürülüyor. Tabletlerden biri, keşfedilen sitenin antik Zaxiko kenti olabileceğine işaret ediyor.

     Araştırmacılar, M. Ö. 1800’lü yıllara ait tarihî kayıtlarda Zaxiko’nun en az 400 yıl boyunca Dicle Nehri Vadisi’nde varlığını sürdürdüğüne dair ifadeler bulunduğunu söylüyor.

     Mitanni Kürt İmparatorluğu yıkıldığında, Asur Kralı Adad-nirari, Mitanni’nin başkenti olan Taydo’da yaşayan Kürt halkını katletmiş ve söylentilere göre kentin topraklarına tuz serptirmişti. Araştırmacılar geçen 1000 yıllık sürenin ardından başkent Taydo’nun tam olarak nerede olduğu hâlâ bilinmese de arkeologların bir zamanların büyük imparatorluğuna ait bazı kalıntılar bulmaya başladıklarını ifade ediyor.

     Kürdistanlı arkeolog Hasan Ahmet Qasım, antik uygarlığın tarih çizgisindeki yerinin yeniden belirlenmesi konusunda Kemunê’nin keşfinin büyük öneme sahip olduğunu, bunun yanısıra keşfin, “Kürdistan’da son on yıl içerisinde yapılan arkeolojik keşiflerin en önemlilerinden biri olduğunu” ifade ediyor.

     LIVE SCIENCE, ARKEOFİLİ, SEDİYANİ HABER

     12 TEMMUZ 2019

 

1118 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir