Dengir Mir Mehmet Fırat Vefat Etti

 

isediyani

Bir dönem FP’de, bir dönem AK Parti’de ve bir dönem de HDP’de siyaset yapan deneyimli Kürt siyasetçi Dengir Mir Mehmet Fırat vefat etti. Fırat, 76 yaşındaydı.

 

     Bir dönem Fazilet Partisi (FP)’nde, bir dönem Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’nde ve bir dönem de Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nde siyaset yapan deneyimli Kürt siyasetçi Dengir Mir Mehmet Fırat vefat etti. Fırat, 76 yaşındaydı.

     Yaklaşık 6 haftadır akciğer kanseri tedavisi gören Dengir Mir Mehmet Fırat’ın Ankara’da tedavi gördüğü Ankara Bayındır Hastanesi’nde sabaha doğru hayatını kaybettiği bildirildi.

     Bir dönem AK Parti Eski Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi, bir dönem de HDP Mersin Milletvekili olan Dengir Mir Mehmet Fırat’ın cenazesi, bugün Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde ikindi vaktinde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

     DENGİR MİR MEHMET FIRAT KİMDİR?

     Dengir Mir Mehmet Fırat, 8 Ağustos 1943 tarihinde Adıyaman (Semsur) ilinin Kahta (Kolik) ilçesinde doğdu. Babasının ismi Ali, annesinin ismi Münevver’dir.

     Ailece siyasetçi bir gelenekten geliyorlar. Kavi aşiretinin önde gelen isimlerinden olan dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa, 1. ve 2. dönem Malatya Milletvekili, 3. dönem de Kars Milletvekili’dir. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat, üç dönem milletvekilliği ve Demokrat Parti (DP) Genel İdare Kurulu Üyeliği yapmıştır. Halasının oğlu Mehmet Sırrı Turanlı, 11. dönem Adıyaman Milletvekilliği ve Adıyaman Senatörlüğü yapmıştır.

     Dengir Mir Mehmet Fırat, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukatlık, çiftçilik ve ihracat işiyle uğraştı. Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

     1999 – 2001 yılları arasında Fazilet Partisi (FP)’nde siyaset yaptı. 2000 yılında FP’den cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıklamasına rağmen aday olmamıştır.

     2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’nin Kurucular Kurulu Üyeleri arasında yer alan ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliklerinde bulunan Fırat, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttü.

     Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde 21. dönem Meclis Adalet ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi olan Fırat, 21. ve 22. dönem de Tunus Dostluk Grubu Başkanlığı görevinde bulundu.

     AK Parti’den 21. dönem Adıyaman Milletvekilliği, 22. dönem Mersin Milletvekilliği, 23. dönem de Adana Milletvekilliği yapan Fırat, 8 Kasım 2008’de AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ile birlikte MYK ve MKYK üyeliklerinden istifa etti.

     2011 yılındaki seçime kadar milletvekilliği görevini yürüten ve partideki görevlerinden istifasına rağmen AK Parti üyeliği süren Fırat, 28 Temmuz 2014’teki Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nden hemen önce partisinden ayrıldığını duyurdu.

     İstifasıyla ilgili konuşan Fırat, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürtçe’yle ilgili ırkçı yorumunun istifa sürecini başlattığını dile getirmişti. AK Parti’nin oyunu arttırmak için öneriler sunduğunu aktaran Fırat, bunlar arasında Kürtçe anadilinde eğitim, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması ve cemevlerinin giderlerinin de camiler gibi devlet tarafından karşılanması olduğunu dile getirmişti. Erdoğan’ın kendisine “Kürtler’in devleti mi var ki dili olsun?” yanıtı verdiğini belirten Fırat, şunları söylemişti: “İkinci yanıt da: ‘Ben bu kadar gezdim Doğu’yu, Güneydoğu’yu, dil konusunda böyle bir taleple karşılaşmadım.’ Tabii benim de buna bir cevabım oldu: ‘Birincisi, Kürtler’in bir devleti var, o da Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Siz de bu devletin başbakanısınız. Kürtler de burada oy kullanıyor ve siz başbakan olarak herkesi temsil ediyorsunuz. İkincisi, dil ile devlet arasında bir ilişki yoktur. Bunun en güzel misali, 150 – 160 devlet olmasına rağmen 500 bin küsur dil olmasıdır. Üçüncüsü, şurada Atatürk’ün de kurmuş olduğu bir Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi vardır, burada Sümer, Eti gibi ölü diller birer bölümdür ve oraya öğrenciler gider, bu dilleri öğrenir.’ Herkes düşüncesinde özgürdür ama böyle bir fikri yapıyı kabullenmem mümkün olmadığı için istifa edeceğimi ilettim. Aramızda bazı özel konuşmalar geçtikten sonra da istifa ettim. 2011’de de milletvekilliğim de sona erdi.”

     Dengir Mir Mehmet Fırat, milletvekilliği aday adayı talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ne katıldı ve 2015 Genel Seçimleri’nde 25. dönem Mersin Milletvekili seçildi.

     Alman asıllı Kristen (Zozan) Fırat ile evli olan Dengir Mir Mehmet Fırat, 2 çocuk babasıydı.

     Sediyani Haber olarak bugün hayatını kaybeden Dengir Mir Mehmet Fırat’a Allah’tan rahmet, başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

     AJANSLAR, SEDİYANİ HABER

     12 TEMMUZ 2019

 

999 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir