Afrika Dışındaki En Eski Homo Sapiens Kalıntısı Yunanistan’da Bulundu

 

isediyani

Araştırmacılar, Afrika dışındaki türümüzün en eski örneğini, yani bir modern insanı buldu ve tam 210.000 yıllık!

 

 

     Araştırmacılar, Afrika dışındaki türümüzün en eski örneğini, yani bir modern insanı buldu ve tam 210.000 yıllık!

     Yunanistan’da ortaya çıkan bir kafatası, Avrupa’nın Neandertaller tarafından iskân edildiği bir zamana, tam 210.000 yıl öncesine tarihlendi. Bu sansasyonel keşif, günümüzde yaşayan insanların DNA’sında hiçbir iz bırakmayan, Afrika’dan gelen insanların daha önce göç ettiklerini kanıtlıyor.

     Araştırmacılar, 1970’lerde Yunanistan’daki Apidima Mağarası’ndaki iki önemli fosili ortaya çıkardılar. Bu fosillerden biri çok bozuktu, diğeri ise eksikti. Ancak bu fosillerin sırlarını çözmek için bilgisayarlı tomografi taraması ve uranyum serileri kullanıldı.

     Daha eksiksiz kafatası bir Neandertal’e ait gibi görünüyor. Fakat diğeri, kafatasının arkası yuvarlak olması gibi modern insanların özelliklerine daha çok benziyor. Daha da ilginç olanı, Neandertal kafatası, diğerinden daha genç! Neandertal (Apidima 2), önceki tahminden biraz daha eskiydi ve 170.000 yaşındaydı. Ancak, Homo sapiens kafatası olan Apidima 1, en az 210.000 yaşındaydı. Yani Neandertal bireyden 40.000 yıl daha önce burada yaşamıştı.

     Bu tarih, kafatası parçasını sadece Avrupa’nın değil, Afrika dışındaki her yerdeki en eski modern insan fosili haline getiriyor. Bilim insanlarının şimdi karşılaştığı zorluk Apidima 1’i insanlık tarihinin neresine uyduğunu bulmak. Araştırmanın eşyazarı Prof. Chris Stringer, “Şimdi bizim senaryomuz, Yunanistan’da 210.000 yıl öncesine kadar, belki de Levant’taki karşılaştırılabilir nüfûslarla ilişkili olarak erken bir modern grubun olmasıydı. Fakat daha sonra, 170.000 yıl önce, Neandertal nüfûsu onların yerini almış” diyor.

     Bugün Afrika dışında yaşayan insanların ataları, 60.000 yıl önce Afrika’yı terkeden bir göçe kadar gidiyor. Bu modern insanlar Avrasya’da yayıldıkça, Neandertaller ve Denisovalılar gibi karşılaştıkları diğer türlerin yerini aldı.

     Ancak bu, modern insanların (Homo sapiens) Afrika’dan çıktığı ilk göç değildi. İsrail’deki Sxul ve Qafzeh’de bulunan Homo sapiens fosilleri, 1990’lı yıllarda 90.000 ilâ 125.000 yıl arasına tarihlendi. Ancak bu örnekler istisnâ olarak görülüyordu. Bunlar sadece Afrika vatanımızın çok az dışına çıkan küçük bir grup olmalıydı.

     Ancak son yıllarda, türlerimizin Afrika’nın dışında daha önce inanılandan çok daha erken çıktığını ve hatta uzaklaştığını anladık. Son birkaç yılda paleontologlar, Çin’deki Daoxian ve Zhirendong’da 80.000 ilâ 120.000 yıl öncesine ait modern insan fosillerini keşfettiler.

     DNA çalışmaları, Afrika insanı ve Neandertaller arasında erken bir çiftleşme belirtileri ortaya koydu. Almanya’daki Neandertaller’den elde edilen kanıtlar, Homo sapiens’in veya başka bir Afrika grubunun dahil olup olmadığı açık olmasa da, çiftleşmenin 219.000 ilâ 460.000 yıl önce gerçekleştiğini gösterdi.

     NATURE, BBC, THE NEW YOK TIMES, EURONEWS

     11 TEMMUZ 2019

 

432 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir