Gılgameş’te Keşfedilen Hitit Arşivi Dünya Tarihini Değiştirecek

 

isediyani

Şuppiluliuma dönemine ait büyük Hitit Sarayı ve saray arşivinde bulunan bulla tarzı mühürlerin yer aldığı arşiv, bugüne dek bilinen dünya tarihini değiştirecek öneme sahip.

 

 

     Arkeoloji kazılarında Hititler’in merkezî mühür deposunun keşfedildiğini açıklayan Karkamış (Gılgameş) Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicol Marchetti, Hitit İmparatorluğu’nun kurucusu I. Şuppiluliuma’nın başkent Hattuşaş yerine bu sarayda ikamet ettiğini, bunun o yıllar için inanılmaz olduğunu söyledi ve saray arşivindeki mühürlerin bilinen dünya tarihini değiştirecek önemde olduğunu belirtti.

     Kürdistan’da yer alan dünyanın önemli antik kentlerinden, Gaziantep (Dilûk) ilimizin Karkamış (Gılgameş) antik kentinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında bu sene rastlanan tarihî bulgular, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.Yapılan açıklamaya göre, alanda bulunan I. Şuppiluliuma dönemine ait büyük Hitit Sarayı ve saray arşivinde bulunan bulla tarzı mühürlerin yer aldığı arşiv, bugüne dek bilinen dünya tarihini değiştirecek öneme sahip.

     Alanda keşfedilen diğer önemli olgu ise, Hititler’in başkentinin Hattuşaş olduğu halde, Hitit Kralı’nın bu sarayda yaşadığının anlaşılması oldu. İmparatorluğun sınır bölgesinde yaşayan devlet başkanı modelini şaşırtıcı olarak yorumlayan Prof. Dr. Nicol Marchetti, “Bu inanılmaz, 5 bin yıl önce böyle bir model hayret verici, inanılmaz, olmaz yani!” dedi.

     Hitit Krallığı’nı imparatorluğa dönüştüren hükümdar olan I. Şuppiluliuma dönemine ait bilgiler oldukça az. O çağda dünyanın merkezî noktasındaki en büyük askerî medeniyet olan Hititler’in tarihine ait bilgiler, doğal olarak dünya tarihini derinden etkileyecek önem arzediyor. Karkamış (Gılgameş) Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicol Marchetti, “Bu seneki arkeoloji kazılarında önemli sonuçlar aldık. Karkamış Antik Kenti, Geç Hitit Dönemi’ne ait Suriye bölgesinin en büyük merkezlerinden biri. Büyükşehir Belediyesi ve SANKO’nun yürütülen çalışmalarda büyük destekleri var. Ayrıca diğer belediyelerimizin de destekleri için çok teşekkür ediyorum. Ana hedef kültürel ve ekonomik kalkınma. Gaziantep’te büyük bir sistem var. Yesemek, Zeugma, Karkamış, Rumkale, Tilmenhöyük inanılmaz zengin bir sistem. Gaziantep’in kültürel mirası, bence Güneydoğu’da yüzde yüz duyuldu. Bu ortaklı vizyonla devam edeceğiz” diye konuştu. Arkeoloji kazılarında Demir Çağı’na ait eserler, mezarlar ve mühürler elde ettiklerini dile getiren Marchetti, “Hitit İmparatorluğu döneminde eyalet başkenti olarak görev yapan Karkamış’ta büyük kralın ordusu burada otururdu. Akropolde Hitit İmparatoru I. Şuppiluliuma dönemine ait büyük bir saray bulduk. Saray arkeopark dışında bir alanda. Orası ziyarete açılmayacak. İç duvar 3 m, dış duvar 5 m kalınlığında. Bulla denilen pişmiş topraktan yapılan mühür baskılar bulduk. Bu toprak parçaları tarihi değiştiriyorlar. Biz mühürler için ana depoyu bulduğumuzu düşünüyoruz. Bu depolardan başkent Hattuşaş ile bir iki şehirde daha olduğu biliniyor. Vergilerin toplandığı merkezlerde olan odalar bunlar” dedi.

     ARKEOLOJİK HABER

     10 TEMMUZ 2019

 

1212 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir