Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) Kuruluyor

 

isediyani

Afrikalı liderler anlaştı: Afrika dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri oluyor…

 

 

 

     Afrikalı liderler, dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri olacak “Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi” (AfCFTA) anlaşması için Nijer’in başkenti Niamey’de biraraya geldi. 1, 3 milyar insanın yaşadığı ve 3, 4 trilyon Dolar gayr-i safî yurtiçi hasılaya sahip birliğe üye ülkelerin anlaşmayı uygulamaya geçirmesi halinde kıta, ekonomik entegrasyonda büyük başarı elde edecek.

     Bugüne kadar anlaşmaya sıcak bakmayan Afrika’nın en büyük ekonomisi Nijerya ile komşusu Benin, zirvenin açılışında anlaşmayı kabul etti. Böylelikle AfB’nin 55 ülkesinden toplam 54’ü bu projede yer almayı kabul etti. Sadece Eritre anlaşmayı imzalamayı reddetti.

     “Eski bir rüyâ gerçek oldu” diyen AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki Mahama, “Dünyanın en büyük serbest ticaret pazarının kurucuları bundan gurur duyabilir” dedi.

     Kıtada özellikle sanayi alanında yatırımlarını artıran anlaşmanın hem istihdama hem de Afrika ülkeleri arasındaki ticarete katkıda bulunması bekleniyor. Anlaşmayı savunanlar bölgedeki ticaretin orta vadede % 15 ilâ % 25 artacağını öngörüyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre güvenlik ve altyapı ilgili sorunların giderilmesi halinde bu sayının iki katına çıkabilir. Ekonomistler, zayıf karayolu ve demiryolu bağlantıları, geniş güvensiz bölgeler, yolsuzluk ve bürokrasiye dayalı sorunların büyümeye ve entegrasyona zarar veren önemli faktörler olabileceği uyarısında bulunuyor.

     Anlaşma sayesinde mal ve hizmetlerin kıtada serbest dolaşımını sağlayacak olan Afrika Birliği, hayata geçireceği Afrika Pasaportu projesiyle de Afrikalılar’ın başka bir Afrika ülkesine vizesiz girmesine imkân sağlayacak.

     EURONEWS

     7 TEMMUZ 2019

 

417 Total Views 3 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir