Ege’de Leylekler İçin 1390 Yuva Yapıldı

 

isediyani

Ege Bölgesi’nde leyleklerin göç yollarındaki elektrik akımına kapılıp ölmelerini önlemek amacıyla, elektrik direklerinin 1, 5 m üzerinde platform oluşturularak 1390 yuva yapıldı.

 

     Ege Bölgesi’nde göç yollarındaki elektrik direklerine yuva yapan leyleklerin nüfûslarının devamlılığını sağlamak amacıyla çalışma yürütülüyor. Leyleklerin göç yollarındaki elektrik akımına kapılıp ölmelerini önlemek amacıyla, elektrik direklerinin 1, 5 m üzerinde platform oluşturularak 1390 yuva yapıldı.

     Bereket Enerji Grubu’na bağlı olarak bölgedeki 5 ilde faaliyet gösteren ADM ve GDZ elektrik dağıtım şirketlerince, göç yollarındaki elektrik direklerine yuva yapan leyleklerin nüfûslarının devamlılığını sağlamak amacıyla çalışma yürütülüyor.  Bu kapsamda, Doğa Koruma ve Millî Parklar Müdürlüğü, Ege Üniversitesi, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği işbirliğiyle 10 yıldır “Leyleklere Yeni Yuva Projesi” yürütülüyor. Projeyle, elektrik direklerinin üzerinde oluşturulan platformlarda, kuşlar için özel yuva kuruluyor. Yapılan 1390 yuvada ise 12 bin 195 leylek misafir ediliyor.

     ADM ve GDZ Kalite ve Kurumsal İletişim Müdürü Fatma İyilikçi, yaptığı açıklamada, projenin 10. yılında, çalışmalara ilk başladıkları Avşar köyünde yeni leylek yuvaları kurduklarını söyledi. İyilikçi, “Projemizi 10’uncu yılında devam ettirmek bizim için gurur kaynağı. Bu özel projeyle, her yıl 13 bin leyleğe yuva oluyoruz. Göç mevsimlerinde elektrik çarpması nedeniyle yaşanan leylek ölümlerinin önüne geçtik” diye konuştu.

     Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş ise leyleklerin uzun yıllardır elektrik direklerine yuva yaptığını dile getirdi. Kuşların zaman zaman akıma kapılarak öldüklerini belirten Onmuş, “Bu yapay platformlarla leyleklerin yuvalarını direklerin üzerinden 1, 5 m yukarıya alıyoruz” dedi.

     ANADOLU AJANSI

     7 TEMMUZ 2019

 

401 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir