Kayseri’de 7, 5 Milyon Yıllık Zürafa Fosili Bulundu

 

isediyani

Kayseri (Mazaka)’de daha önce bir çobanın bulduğu fosil üzerine yapılan kazı çalışmalarında 7, 5 milyon yıllık zürafa fosili bulundu.

 

     Kayseri (Mazaka)’de daha önce bir çobanın bulduğu fosil üzerine yapılan kazı çalışmalarında 7, 5 milyon yıllık zürafa fosili bulundu.

     Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Yamula Barajı yakınındaki Taşhan mahallesinde, daha önce bir çobanın bulduğu fosilden yola çıkılarak sürdürülen kazı çalışmalarında, 7,5 milyon yıllık zürafa fosiline rastlandı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kazı bölgesine giderek çalışmaları yürüten bilim insanlarıyla görüştü.

     Kazı ekibinde yer alan Ankara Üniversitesi Paleoantropoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Antropolog Özge Kahya, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Kazı çalışmalarında daha önce de 7, 5 milyon yıllık filler, zürafalar, atlar ve gergedanlara ait fosiller bulduklarını ifade eden Kahya, hız kesmeden kazılara devam ettiklerini söyledi. Büyükkılıç da Taşhan, Çevril, Kuşçu bölgesinin çok zengin bir bölge olduğunu dile getirerek, “7, 5 milyon yıl öncesine ait zürafa, at, fil ve gergedana ait olan parçaları görüyoruz. Yeni buluntular arasında zürafanın üst çenesine ait olan bir fosil ve fillere ait omurlar ve kürek kemiği sözkonusu. Bu bölgede çalışmaları devam ettirip, daha sonraki süreçte kamuoyunun ziyaretine açma şeklinde bir çalışma yapacağız. Fedakâr ekibimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

     AJANSLAR

     5 TEMMUZ 2019

 

372 Total Views 2 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir