Yavru Tilki Norveç’ten Kanada’ya Yürüdü: 76 Günde 3506 Km

 

isediyani

Yavru kutup tilkisi Norveç’ten Kanada’ya yürüdü: 76 günde 3506 kilometre!

 

 

     Yavru kutup tilkisi, tâ Norveç’ten Kanada’ya kadar yürüdü; bir kıtadan diğer kıtaya: 76 günde 3506 km!

     Yiyecek bulabilmek için 76 günde toplam 3506 km yürüyerek Norveç’e bağlı takımadalar Svalbard’dan Kanada’nın kuzeyine giden yavru kutup tilkisinin “destansı yolculuğu”, bilim insanlarını şaşırttı. Norveç Kutup Enstitüsü uzmanları, Svalbard Adaları’nda GPS çipi taktıkları dişi tilkiyi geçen yıl Mart ayında doğaya salmıştı. Henüz bir yaşına basmayan tilki, batı yönünde 1512 km yürüyerek 21 gün sonra Grönland (Kalaallit Nunaat)’a ulaştı. Burada kalın kürkü sayesinde aşırı soğukta hayatta kalmayı başaran tilki, yolculuğunun ikinci ayağında yaklaşık 2000 km daha yürüyerek Kanada’nın Ellesmere Adası’na gitti.

     Ama uzmanları en çok şaşırtan şey, tilkinin bu kadar yol yürümesinden çok, bu mesafeyi bu kadar kısa sürede katetmesi oldu. Tilki günde ortalama 46 km yol yürüdü. Bazı günler bu, 155 km’ye kadar çıktı. Kutup Enstitüsü’nden Eva Fuglei, Norveç devlet televizyonu NRK’ya, “Gözlerimize inanamadık. Öldü de bir tekneye konuldu sandık. Ama bölgede tekne yoktu” dedi.

     Bu, kayıtlara geçen en uzun tilki yolculuğu oldu. Norveç Doğa Araştırmaları Enstitüsü, hayvanların Kuzey Kutbu’nda hızla değişen mevsim koşullarına nasıl uyum sağladığına ilişkin bir proje kapsamında izlemeye alındı. Fuglei, “Yazın yeterince yiyecek var. Ama kışın koşullar ağırlaşıyor. Bu dönemde kutup tilkileri yiyecek bulup hayatta kalabilmek için göç ediyorlar. Ama bu minik yaratık, olağanüstü bir dayanıklılık göstererek, şimdiye kadar izlediğimiz tüm tilkilerden çok daha fazlasını yaptı” diye konuştu.

     Tilki üzerindeki verici Şubat’ta durduğu için, hayvanın Kanada’daki koşullara nasıl uyum sağladığı bilinmiyor.

     Svalbard’daki tilkiler, ağırlıklı olarak deniz canlılarıyla besleniyor. Ellesmere’deki tilkiler ise daha çok yaban sıçanı avlıyor. Küresel ısınma nedeniyle Kuzey Kutbu’nda buz kütlelerinin azalması tilkileri yeni koşullara uyum sağlamaya zorluyor. Hayvanların artık İzlanda’ya gidememesi nedeniyle zaman içinde Svalbard’daki tilki nüfûsunun iyice tecrit olabileceği söyleniyor. Eva Fuglei, “Ama hâlâ umut var. Zira yüksek sıcaklıklar Svalvard’da geyik nüfûsunu arttırabilir. Tilkiler de bu hayvanların leşleriyle ayakta kalabilir” diyor.

     NRK, BBC

     2 TEMMUZ 2019

 

718 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir