Senendec’de “Kürt Ünlüleri Kongresi” Başladı

 

isediyani

İran’ın Kürdistan vilayetinin merkezi Senendec (Sine) şehrinde “Kürt Ünlüleri Kongresi” (Kongreya Nawdaranî Kurd), bugün başladı.

 

 

     İran’ın Kürdistan vilayetinin merkezi Senendec (Sine) şehrinde “Kürt Ünlüleri Kongresi” (Kongreya Nawdaranî Kurd), bugün başladı. Kongreye sanat, kültür ve edebiyat alanında ürün vermiş birçok ismin katıldığı bildirildi.

     İran İslam Cumhuriyeti Kürdistan Vilayeti Kültür ve İrşad Genel İdaresi ve Senendec Kürdistan Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen kongre, bu yıl 2 – 3 Temmuz günleri arasında sürecek. Kongrede sanat, dil ve edebiyat, insan bilimleri, coğrafya, mühendislik bilimleri ve tıp olmak üzere 6 alanda değerlendirme yapacak olan bilim kurulu, Kürt ünlülerini seçecek.

     Ünlü seçiminde belirlenecek isimlerin eserleri, bölgedeki ve dünyadaki etkileri ve bu etkilerinin yol açtığı siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel değişimlerin dikkate alınacağı ifade ediliyor. Kongrenin sitesinde yer alan bildiride, edebiyat, bilim, sanat, müzik gibi alanlarda tanınmış birçok ismin yer alacağı belirtiliyor. Örneğin, Kürt müziğinin efsane isimlerinden sayılan Mazhar Xaliqî ile günümüz Kürt edebiyatının en önemli isimlerinden Bahtiyar Ali, katılımcılar arasında bulunuyor. Kongrenin yönetim kurulunda yer alan Ubeyd Rûstemî’nin İran’daki bazı yayın organlarına verdiği demeçlerde ise, 30 ünlü Kürt ile uluslararası alanda Kürt çalışmalarıyla tanınan 5 uzmanın kongreye katılacağı ve birer sunum yapacağı kaydediliyor. Kongre internet sitesinde yer alan bilgilere göre, gündeme getirilecek isimler sadece hayatta olanlardan ibaret değil. Hayatta olmayan Abdurrahman Şerefkendî (Hêjar) ve Muhammed Emin Mukrî (Hêmîn) gibi Kürt şairleri de ünlüler listesinde yer alıyorlar.

     Kürdistan Vilayeti Yönetim ve Planlama Örgütü Başkanı Behram Nasrullahzâde, kongrenin Kürdistan kültürünün yaygınlaşmasına ve İran devletinin bölgedeki siyasetine yardımcı olacağını belirtiyor. İran Genç Sinemacılar Meclisi yönetimi de yaptığı açıklamada, kongrede Kazım Öz’ün yönetmenliğini yaptığı “Zer” filminin de gösteriminin yapılacağını duyurdu.

     Kongre, İran yönetimi tarafından destekleniyor. Yapılan resmî açıklamada, İran Kültür ve İrşad Bakanı Seyyîd Abbas Salihî’nin de bizzat kongreye katılacağı ifade ediliyor.

     Kongreye katılan Kürt ünlülerin isimleri şöyle: Tosinê Reşîd, Kurdistan Mukriyanî, Qutbeddîn Sadiqî, Kelimullah Tevehudî, Eshed Şeyhulislam, Şeyh Ali Qeredaxî, Enwer Qeredaxî, Mahsum alî Mahsum, Mehmet Tayfur (Malmîsanij), Necat Abdullah, Mucteba Şemsîpûr, Azîz Şarox, Necend Begixanî, Muhammed Ali Sultanî, Osman Hewramî, Adnan Kerîm, Bextiyar Ali, Şehram Nazirî, Hûseyn Alizâde, Eta Nehayî, İzzeddîn Mustafa Resul, Hadî Ziyaddînî, Bîjen Zulfiqarneseb, Latif Helmet, Mazhar Xaliqî, Abdullah Peşêw, Filip Kirînbirûk, Ali Ekber Muradî, Azad İbrahim Necar, Joys Bilû, Homer Dizeyî, Koma Kamkar, Perto Kirmaşanî, Bîjen Namdar Zengene, Hamdi Ulukaya, Bêhrûz Xerîbpûr, Kazım Öz, Kiyanûş Rûstemî, Siyamend Rehmanî, Emîr Sertib Nusretullah Muin Wezîrî, Ahmed Şabat, Mikail Aslan.

     KONGREHÊ MEŞAHİRÊ KURD

     2 TEMMUZ 2019

604 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir