Duhok’ta Mitanni Kürt Krallığı’na Ait 3600 Yıllık Antik Şehir Bulundu

 

isediyani

Duhok ilimizde 3600 yıllık geçmişe sahip olduğu belirtilen ve Mitanni Kürt Krallığı’na ait antik bir şehir ortaya çıkarıldı.

 

 

     Duhok ilimizde 3600 yıllık geçmişe sahip olduğu belirtilen ve Mitanni Kürt Krallığı’na ait antik bir şehir ortaya çıkarıldı.

     Duhok Tarihî Eserleri Müdürlüğü Sorumlusu Dr. Hasan Ahmed, “Bu antik yerleşim birimi, Mitanniler döneminden kalma büyük bir şehir. Aynı zamanda Kürdistan tarihinde önemli bir kazanımdır” dedi. Antik kentin tarihinin M. Ö. 1600 yılına uzandığını belirten Dr. Ahmed, “Burada çok sayıda antik parça, el yazması ve çivi yazısı kalıntısı bulundu. Bugün düzenleyeceğimiz basın toplantısında bu parçaları göstereceğiz” diye konuştu. Antik şehrin, Dicle Nehri’nin doğu kıyısında kurulduğunu ve günümüzde Sêmêl ilçesi yakınlarına denk düştüğünü kaydeden Dr. Ahmed, burada çok sayıda büyük saray ve yapının kalıntılarına rastlandığını ifade etti.

     Alman bilim insanlarıyla birlikte çok sayıda araştırmaya imza atan Duhok Tarihî Eserler Müdürlüğü’nün bu son keşfi, Alman partnerlerini de heyecanlandırdı. Almanya’da da bu antik şehrin keşfiyle ilgili bir tanıtım konferansının gerçekleştirilmesi bekleniyor.

     K 24

     27 HAZİRAN 2019

 

916 Total Views 7 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir