Batman ve Mardin’de Dev Büyüklükte Etçil Çekirgeler Görüldü

 

isediyani

Batman (Élih) ilimizin Gercüş (Kercowsê) ilçesinde ve Mardin (Mêrdîn) ilimizin Mazıdağı (Şemrex) ilçesinde dev büyüklükte etçil çekirgeler görüldü.

 

     Batman (Élih) ilimizin Gercüş (Kercowsê) ilçesinde ve Mardin (Mêrdîn) ilimizin Mazıdağı (Şemrex) ilçesinde görülen etçil çekirgeler, büyüklüğüyle dikkat çekiyor.

     Gercüş’ün Akyar (Merwanî) köyünde pirinç ekimi yapan çiftçi Mustafa Kavak, arazide 20 cm uzunluğunda çekirge buldu. “Otların arasında bir şeyin yürüdüğünü fark ettim. Başta yengeç sandım, yanına yaklaştığımda dev bir çekirge olduğunu gördüm” diyen Kavak, daha önce hiç bu kadar büyük bir çekirgeyle karşılaşmadığını belirtti.

     Veteriner Tuba Gökalp Bozan, Kürdistan’da yaygın görülen çekirgelerin boyunun 20 cm’ye kadar ulaşabildiğini ifade ederek, bu türün özellikle geceleri avlanan etçil çekirgeler olduğunu söyledi. Anız yakılmasının da çekirgelerin görülmesinde artışa neden olduğunu dile getiren Bozan, “İnsanlara zarar vermeyen bu çekirgeler ekinlere zarar veren böceklerle besleniyor. Anız yakılması bu çekirgelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Anız yangınıyla yiyecek bulamayan çekirgeler bu kez farklı noktalara yöneliyor, yerleşim yerlerine geliyor” dedi.

     Mardin’in Mazıdağı ilçesinde yaşayan Aydın Temiz de ailesiyle ilçe merkezinde gezerken 20 cm uzunluğunda çekirge ile karşılaştı.

     Diyarbakır Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, yaptığı açıklamada, Kürdistan’da yayılış gösteren “Saga Ephippigera” çekirge türünün, tarım arazilerine zarar veren böceklerle beslendiğini söyledi. Satar, bu çekirge türünün faydalı olduğunu, insanların zarar vermemesi gerektiğini belirterek, şunları ifade etti: “Bu çekirge kendisini tehlikede hissedince karşıdakini korkutmayı amaçlıyor. Diken benzeri yapılarını gösteriyor. Bu yararlı bir tür. Bu türün korunması için insanların bilinçlenmesi gerekiyor. Zararlı olmamasına rağmen, zararlı diye bu türü öldürenler var. Zararlı böceklerle beslendiklerinden tarıma faydalı türlerdir. Bu dev çekirgeleri merak edenler Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Müzesi’ne gelerek görebilirler.”

     AJANSLAR

     27 HAZİRAN 2019

 

673 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir