Kalaallit Nunaat’ta Buz Tabakasının Altında Tam 56 Göl Keşfedildi

 

isediyani

Dünyanın en büyük adası olan Grönland (Kalaallit Nunaat)’da buz tabakasının altında 56 yeni buzaltı gölü keşfedildi.

 

 

     Dünyanın en büyük adası olup “Amerika” kıtasında yer almasına rağmen Avrupa ülkesi Danimarka’ya ait otonom bir bölge olan Grönland (Kalaallit Nunaat)’da buz tabakasının altında 56 yeni buzaltı gölü keşfedildi. Bu keşiflerle beraber bilinen toplam buzaltı gölü sayısı 60 oldu.

     Nature Communications’ta yayımlanan “Distribution and Dynamics of Greenland Subglacial Lakes” adlı makale, Grönland boyunca yapılan ilk taramanın sonuçlarını içeriyor. Araştırmada 500 bin km’lik radyo yankı sesleri verisi toplandı. Lancester, Sheffield ve Stanford üniversitelerinden araştırmacılar, kayıtlar üzerinde inceleme yaptı. Yapılan incelemede 54 göl bulundu. Diğer 2 gölü ise buz yüzeyi yükseklik değişimleri ortaya çıkardı.

     Araştırmanın başyazarı olan Lanchester Çevre Merkezi’nden Jade Bowling, daha önce Antarktika’daki buzaltı göllerinin incelendiğini ancak Grönland’daki yapılar için böyle bir çalışma yapılmadığını söyledi. Bowling, Grönland Buz Katmanı’nın altındaki yapıların dağılımını ve davranışlarını ilk defa gözlemlediklerini, bu bilgilerin de buzaltı hidrolojik sistemleri ve buz akış dinamiklerini anlamakta büyük önemi olduğunu söyledi. Araştırma ayrıca buz tabakasının yapısal termal durumunu anlamayı da sağlayacak.

     Yeni göllerin boyları 200 m ile 5900 m arasında değişiyor. Küresel ısınma arttıkça, yüzeydeki eriyen su artacak ve zaman içerisinde bu göllerdeki su çekilip tekrar dolacak. İncelemelerde de suyu çekilen ve daha sonra tekrar dolan bu göllere de rastlandı. Sheffield Üniversitesi’nden Dr. Stephen J. Livingstone’a göre göller, gelecekte yapılacak yaşam arama çalışmalarında ve ekolojik değişimin incelenmesi girişimlerinde iyi bir başlangıç noktası olacak.

     NATURE COMMUNICATIONS

     26 HAZİRAN 2019

 

269 Total Views 1 Views Today
Twitter'da Paylaş     Facebookta Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir